REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 1.12. a svátek má Iva

Rozhledna Jarník

Uprostřed Píseckých hor, necelých pět kilometrů od centra Písku, se tyčí rozhledna kovové konstrukce pojmenovaná podle blízkého kopce Jarník. Slouží sice zejména pro telekomunikační účely, ale vystoupáte-li přibližně 180 schodů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů nad zemí, otevře se vám kouzelný výhled do okolí.

Na severu se rozprostírá snadno identifikovatelná Středočeská pahorkatina, na západě uvidíte Písek a od jihu s největší pravděpodobností vzhlíží Šumava. Oko potěší rovněž pohled na samotné Písecké hory. Zajímavé je i množství věží viditelných v blízkosti rozhledny. Nejsnáze identifikujete stříbrnou konstrukci v blízkém vojenském areálu, kolem něhož půjdete, zvolíte-li pro výstup níže popsanou trasu po žluté turistické cestě.

Pozornost si zaslouží také samotné provedení rozhledny. Schody jsou oddělené pro výstup i sestup, investoři navíc připlatili za plné provedení schodů, což řadě návštěvníků dodá při výstupu na jistotě. Osobně bych však ocenil lepší informační politiku. Na samotné rozhledně chybí mapka popisující výhled do okolí i tabule se stručným souhrnem základních technických informací. Pro úplnost dodejme, že celá věž měří 58 metrů a byla postavena v roce 1997.

REKLAMA

Dopravní dostupnost

Máte na výběr minimálně ze dvou možností, jak se k rozhledně dostat. My jsme zvolili delší, nicméně z hlediska navigace subjektivně o něco jednodušší variantu. Výchozím bodem je obec Horní Novosedly. Pokud pojedete po silnici č. 29 směrem do Písku, tak je po levé ruce, ještě před serpentinovitým klesáním, odbočka na Kluky. Hned první vesnicí jsou Dolní Novosedly, v nichž se na návsi (prakticky naproti rozcestníku) dáte doprava a úzkou, poměrně prudkou cestou vystoupáte do Horních Novosedel. Zde zaparkujete své auto. Odtud pak po žluté turistické značce půjdete k chatě Živec (cca 2,5 km). Počítejte s tím, že jde o slušné stoupání lesem. Od chaty Živec je to pak už jen půl kilometru po modré, až zezadu přijdete k samotné rozhledně.

Druhou variantou je pak autem vyrazit přímo z Písku a vyjet až k samotné chatě Živec. Bezproblémově zde zaparkujete, přičemž vás čeká už jen poslední část cesty po modré.

Otevírací doba

Rozhledna je volně přístupná celoročně, pokud to počasí dovolí. Pokud ji najdete uzamčenou, klíče si můžete vyzvednout ve zmíněné chatě Živec. Vstupné se neplatí.

Interneotvé stránky: http://www.icpisek.cz/docs/cz/jarnik.xml

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA