REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Muzeum ČS. Opevnění, Kláštěr II

Pokud se vydáte na hrad Landštejn ze strany od Jindřichova Hradce, tak cca 5km před hradem, je v jedné zatáčce nenápadné parkoviště. Spíše odpočívadlo. Cestou na hrad Landštejn jsem si toho vůbec nevšiml, ale zpátky mě zaujal malý nápis na papíře „Muzeum otevřeno“. Kdybych nezastavil, přišel bych o zkušenost, kterou jsem do té doby neznal, a to s tzv. LO vz 36 a 37. Jedná se o Lehká Opevnění, lajcky bunkry. V prvním z nich, který je vidět od tohoto parkoviště, je otevřeno muzeum s kompletním originálním a plně původním vybavením. Tyto typy LO byly navrhovány tak, aby jejich 60cm silné zdi odolali tenkrát nejčastěji používanému dělu ráže 10,5 cm, takzvané „stopětky“. Jeden z bunkrů zřejmě nevydržel tento nápor a kousek za bunkrem s hlavní expozicí si můžete prohlédnout jeho stavební postup.

Hlavní expozice se nachází v objektu č. 127. Uvnitř je místo tak pro cca 3, max. 4 návštěvníky plus průvodce. Po vstoupení do LO, vás jako první napadne, jak se sem mohlo vejít 7 členů stálé posádky, což je jedna z informací, kterou se dozvíte od velmi znalého průvodce, který vlastnoručně dal dohromady i většinu z původní originální výbavy. Pány jistě zaujmou dva kulomety vz. 24 resp. 26, které jsou umístěny v lafetách vz. 37 nebo 38 (Lafeta, zařízení v níž je upnutý kulomet. Na její čelo si střelec zakreslil mapu terénu, kterou byl schopen vidět. Na středu tohoto čela, byl umístěn zaměřovací bod, který se „pohyboval“ (ve skutečnosti, se pohybovala mapa) nad mapou a díky němu i za špatné viditelnosti, nebo v noci, věděl, kam míří). Ze sedmi členů posádky bylo tedy zapotřebí 2 střelce, 2 nabíječe, 2 pozorovatele z periskopu a 1 muž, k obsluze ventilátoru, popřípadě k obraně vstupu, při proražení vstupu do bunkru. Pozorovatelé měli k dispozici dva periskopy k pozorování okolí. Ventilátor sloužil k vytvoření přetlaku uvnitř bunkru a tím zplodiny vzniklé střelbou byli hnány ven.

V týlové stěně je umístěn granátový skluz, který sloužil k přímé obraně objektu. Dosah granátů byl podle použití vzoru od 20 do 100m.

REKLAMA

„S odkazem k historii, použiji část textu z letáku, který si můžete zakoupit na místě od průvodce: Ať jste evropští nadšenci, či euroskeptici, pamatujte na jedno. Vstupem do Evropské unie neztrácíme a nesmíme ztratit své kořeny. Právě naopak. Ptát se, kdo byli naši předci, kteří naši vlast budovali a bránili proti všem nepřátelům, kteří si nás chtěli podrobit, je naše přirozená a lidská povinnost. A tato povinnost nám ukládá, abychom se poklonili i památce těch, kteří chtěli v zaří 1938 bránit naši zem před nacistickým Německem, ale bylo jim to vlastní vládou znemožněno.“

Dodám, co už v textu zaznělo. Tyto opevnění nebyly nikdy použity, protože krátce po napadení se vládní zástupci Československé republiky vzdali (Mnichovská dohoda) a vydali veškeré vojenské državy nepříteli bez boje. Tehdy, ještě před touto blamáží, byla mobilizace nadšeně přijata a morálka armády byla vysoká. Kdo ví, jak by to tehdy dopadlo…. MF

Vstupné

Vstupné je dobrovolné, za 15 Kč si můžete pořídit letál s informacemi o objektech a historii. Otevírací doba je zřejmě v době turistické sezóny. Bohužel tuto informaci nevím přesně, proto prosím dalšího návštěvníka, aby informaci zkusil zjistit a doplnit.

Interneotvé stránky: http://www.ropiky.net

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA