REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Keramická dílna Maříž

5. 6. 2007

Keramická dílna nedaleko Slavonic získala popularitu díky svému osobitému pojení kreseb. Na první pohled vám vyobrazené motivy možná přijdou celkem jednoduché až naivní, ale jejich veselost dokáže bezpochyby zaujmout. Pokud se však nechcete spokojit jen s pořízením již hotového díla, stačí vstoupit do vedlejší místnosti a vytvořit si svou vlastní glazuru. Po vypálení si pak hrnek, talíř či třeba misku můžete vyzvednout v některé z dílen nebo nechat zaslat poštou.

Potisknout hrnek doneseným obrázkem dnes umí každý lepší fotolab, ovšem jak sami dobře víte, taková kresba nemá zpravidla dlouhého trvání. Stačí pár umytí v myčce a obrázek je pryč. Pokud si však vytvoříte svojí vlastní glazuru, získáte nejenom originální dárek, ale také mnohem trvanlivější. Navíc zjistíte, jak je to složité.

To nejsložitější, tedy vymodelování vlastní nádoby, už za vás udělal zdejší personál, vy si tedy jen vyberete hrnek či misku, která se vám nejvíc líbí. Povrch je už předem připravený bílou glazurou, takže ať namalujete cokoliv, hrnek bude sloužit. Pak se posadíte ke stolku s řadou glazur, které ze všeho nejvíc připomínají vodové barvy, a můžete se pustit do díla.

REKLAMA

Dojmy

Malování je přitom daleko složitější, než to vypadá. Glazura zasychá velice rychle a nemáte prakticky žádnou možnost opravy, jedině nanést další vrstvu. Nanášená barva se navíc hodně liší od konečného výsledku po vypálení. Světlé odstíny se v teple pece změní v temné barvy a často vyniknou i vaše první nesmělé tahy štětcem. „Kocoury“ najdete prakticky všude.

Přinejmenším zajímavá je také skutečnost, jak rychle v dílně utíká čas. I ten nejmenší hrnek vám zabere minimálně půl druhé hodiny, nezávisle na tom, jak jednoduchou kresbu vytvoříte. Pokud budete mít nějakou nejasnost, místní personál vám ochotně poradí. Zejména v začátku kreslení to oceníte, protože glazura vyžaduje svůj vlastní přístup. Chvíli si také budete zvykat na správné držení nevypáleného hrnku. Prsty totiž musíte vložit dovnitř a snažit se nedotýkat namalovaných částí. Ten správný grif budete nejspíš chvíli hledat.

Návštěva

Za pěkného počasí můžete tvořit venku ve stínu slunečníků, přičemž pokud máte děti mladší 7 let, což je přibližně věk, kdy si kreslení užijí i ony, oceníte přítomnost dětského hřiště. Návštěvu Maříže však zkuste pojmout jako akci celé rodiny, dokáže zaujmout i mužskou část osazenstva. Samotného mě to překvapilo.

Vlastní hrnek vyjde samozřejmě dráž než ten ze supermarketu, přijde vás na 150 Kč. Pokud si ho necháte poslat poštou, musíte připočítat ještě 90 Kč za poštovné. Misky jsou pak zpoplatněny dle velikosti.

Otevírací doba

  • květen – září: po-ne: 8 – 20 hod
  • říjen – duben: po-ne: 9 – 17 hod.

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA