REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Kamenný most v Písku

Starší bratr Karlova mostu, nejstarší dochovaný most v Čechách a nejvzácnější ve střední Evropě, to jsou všechno přívlastky, jimiž se pyšní Kamenný most v jihočeském městě Písek. Díky rekonstrukci přežil i katastrofální povodně a v plné kráse spojuje oba břehy Otavy. Místní pověst tvrdí, že se původně měl jmenovat Jelení podle prvního návštěvníka, který po něm přešel. Nicméně nejběžnějším označením zůstal Kamenný nebo Starý most.

Gotický most dosahuje čisté délky 91,37 metrů, připočítáme-li rovněž zdi na levém předmostí, dospějeme k 109,75 m a šířce 6,25 metru. Stojí na šesti pilířích ze žulových kvádrů, nad řekou se pak klene sedm oblouků, z nichž je šest kruhových (z původní gotické stavby) a jeden segmentový. Původně míval i dvě mostecké věže, bohužel žádná se nedochovala. První, na Pražském předměstí, padla za oběť povodním roku 1768 a druhá byla stržena roku 1825 v zájmu dopravy.

Most zdobí pískovcové sochy z 18. století, situované v prostřední části. Na pravé straně je to sousoší Kalvárie a sv. Jana Nepomuckého, nalevo pak sv. Anna Samotřetí a sv. Antonín Paduánský.

REKLAMA

Stručná historie

Kamenný most byl vybudován ve třetí čtvrtině 13. století, nicméně první písemné zmínky se o něm objevují až za vlády Karla IV. Traduje se, že byl postaven jako součást Zlaté stezky na příkaz krále Přemysla Otakara II. Ve své době byla stavba mostů finančně i technicky velmi náročná, proto jsou řídkým jevem i na úrovni celé střední Evropy.

V letech 1996-8 proběhla generální oprava mostu zahrnující mimo jiné i zpevnění jeho pilířů. Zejména díky tomu pak dokázal přežít katastrofální povodně v roce 2002, kdy voda dosahovala až dva metry nad jeho úroveň. Byl sice notně poškozen, voda strhla zábradlí, izolaci i část sousoší sv. Jana Nepomuckého. Naštěstí se vše velmi brzy podařilo opravit a sochu zpátky vyzvednout. Od května 2003 se Kamenný most zas tyčí v celé své kráse, od roku 2004 je dokonce nasvícen.

Interneotvé stránky: http://www.icpisek.cz/

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA