REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Jaderná elektrárna Temelín

Po prvním přečtení názvu tohoto příspěvku se jistě najde hodně lidí, kteří si řeknou, že dobrovolně se vydávat do jaderné elektrárny nebo do její blízkosti je hloupost. Pokusím se všem, kteří tak smýšlí vysvětlit, že se jedná a naprosto bezpečnou možnost zajímavého výletu, kde se zároveň dozvíte základy jaderné fyziky a nahlédnete do historie atomové energie.

Doprava a parkování

Do elektrárny jsem se vydal z Prahy a u Tábora jsem odbočil na Písek, Bechyni a následně do Týna nad Vltavou. Odtud už je to malý kousek a cesta se dá zvládnout bez problémů za 1,5h při beznehodovém stavu na pozemních komunikacích. GPS souřadnice vás dopraví až na velké parkoviště. Pod ním je Informační středisko, které je zároveň muzeem či kinosálem.

Prohlídka Infocentra

Informační centrum jaderné elektrárny Temelín je umístěno v historickém objektu zámečku Vysoký Hrádek. Jedná se o několikaposchoďovou expozici tématiky spojené s jadernou energií. Vezmeme to tedy od posledního patra, kde je kinosál, kde pro vás má vyškolený personál v podobě velmi příjemných dam, připraven 3D film o historii vzniku teorie nedělitelných částic atomů (atos – z řečtiny, znamená nedělitelný), kde hraje hlavní roli průvodce Vladimír Čech a provede vás 12 minut trvajícím filmem. Následně je možné shlédnout několik sekvencí vytvořených pomocí jazyka VRML (Virtual Reality Modelling Language), které detailně vysvětlují způsob zavádění paliva do reaktoru a další postupy nutné k běhu elektrárny.

REKLAMA

Co ovšem zaujme i největšího ignoranta je přístroj na zviditelnění drah elektricky nabitých částic (alfa, beta a zbytků kosmického záření), tzv. mlžná komora. To, co ve skutečnosti vidíme, jsou brzdné dráhy jednotlivých částic. Máte pocit, že byste mohli změť čar pozorovat několik minut a nepřipadalo by vám to nudné. Přitom tento model je možné sestrojit i v domácích podmínkách. Ovšem to není vše. Obsluhující personál vám předvede co se stane po vpuštění radioaktivního plynu thoronu 220Rn. Jistě budete také zírat s otevřenými ústy.

Sejdete-li po skončení promítání o patro níž, můžete si prohlédnout různé druhy energií sloužících k pohonu různých zařízení. V tom samém patře se nachází také simulátor obslužného panelu, který ve zjednodušené formě řídí běh elektrárny. Další zajímavý exponát je model reaktoru a názorná ukázka, kdy můžete zvyšovat výkon reaktoru až k hranici, kdy dojde k přetížení. Zároveň si můžete prohlédnout skutečný zásobník ze zirkoniových tyčí, které nesou jaderné palivo. Palivo je před započetím jaderné reakce pro člověka bezpečné. Avšak po vyjmutí vyhořelého paliva z reaktoru je pro člověka již velmi nebezpečné. Dále si můžete vyzkoušet dozimetr.

V přízemí je možné získat informace o vztahu k životnímu prostředí.

A perlička na závěr po prohlídce infocentra. VŠE JE ZDE ZADARMO. Pokud se objednáte předem, bude se vám věnovat průvodce, pokud přijedete mimo čas, můžete si celou expozici prohlédnout sami.

Prohlídka Elektrárny

Zde je třeba podotknout, pokud nejste studentem/kou střední nebo vysoké školy technického zaměření, nemáte šanci se podívat do vnitřních prostorů jaderné elektrárny Temelín. Ve své podstatě o nic zásadního nepřijdete. Pokud vás tedy neohromí výrobní hala o velikosti několika multikin, které vévodí obrovitá turbína nastavená na cca 3000 otáček /min. Ale popořadě, nebudeme předbíhat.

Pakliže se dostanete na seznam žádosti o vstup, počítejte, že do vnitřního prostoru elektrárny neprojdete s ničím co je kovové, kromě pásku ke kalhotám, případně hodinkami. Dostanete ochranou přilbu a identifikační kartu. Chodíte ve skupinkách po max. 8 lidech a nesmíte se vzdalovat od průvodce. Což je logické a nevidím v tom problém. Ochrana je zde na místě.

To, že vstupujete do střeženého objektu poznáte už při vstupní 3 stupňové kontrole, kdy procházíte detektorem kovu, přes mřížové dveře a dále pokračujete přes přístroj, který slouží k „odhalení zbytkové radiace ve vašem těle, aby nedošlo ke zdravotním potížím při náhodnému ozáření uvnitř elektrárny“ (pozn. autora, toto je zhruba vysvětlení, které si pamatuji) a jako poslední je namátková kontrola dechovou zkouškou na alkohol. Pokud je u testovaného zjištěn alkohol, celá skupina jede domů.

Po vstupu do vnitřního perimetru máte pocit, že jste v elektrárně sami, přičemž je zde zaměstnáno na 1000 zaměstnanců. Celou dobu s vámi chodí člen elektrárenské ochranky. Takže včetně průvodce jsme za celou dobu viděli asi 5 zaměstnanců.

Při jakémkoliv vstupu z, nebo do jednoho z bloků je třeba nahlásit stav skupiny, prezenci a ostatní náležitosti. Nevím co přesně by se dělo při zjištění nesrovnalostí, ale dokážu si to živě představit.

V době naší návštěvy byl první blok odstaven kvůli úniku radioaktivní vody a reaktor běžel na výkon 1%, ale zato druhý blok byl na 99% výkonu. Oba bloky jsou zajímavé stavby, které dokáží odolat zemětřesení o síle 7 Richterovy škály a vydrží i náraz středně velkého letadla.

Prošli jsme oběma bloky a zastavili jsme se až v bloku druhém. Ve výrobní hale, tedy v místě kde se vytváří samotná elektřina pomocí turbíny, se kvůli hluku používají ušní ucpávky. Hluk je zde sice velký, ale ne tak, aby se nedal vydržet. Překvapivé bylo, že podlaží jsou odpružena. Pokud jste tedy stáli na úrovni turbíny, klepala se s vámi i podlaha. O krok vedle byla podlaha dokonale klidná.

Sestoupili jsme až dolů pod parovod, kde v jednotlivých potrubích byl tlak 17 atmosfér (trubky o průměru přes cca 1,5m) a tato potrubí vedla podzemím k chladícím věžím. Odtud jsem se přesunuli právě k chladicím věžím a cestou jsme míjeli obrovské diesel agregáty, které slouží v případě nouze k odstavování bloku. Pro představu, jedná se o 3 patrovou budovu dlouhou několik desítek metrů, z níž koukají na střeše obrovské výfuky. Tyto agregáty jsou „horkou zálohou“ a jsou schopny do 10s převzít celý výkon bloku do jeho odstavení.

Chladící věže jsou další velmi zajímavou zastávkou. Každá věž má necelých 155m na výšku a základna je široká 130m. Ovšem skutečné chlazení se provádí pouze ve spodní části, kde z trysek tryská voda a spádem do bazénu se ochlazuje, každou vteřinu se odpaří 400l vody.

Na závěr jedna zajímavost. Jaderná elektrárna Temelín otepluje řeku Vltavu o 0,5°C, díky odpadním vodám.

Osobní zhodnocení

Osobně jsem byl velmi příjemně překvapen poskytnutými informacemi a samotnou expozicí. Člověk se v tu danou chvíli cítí tak trochu zvláštně, když ví, že kousek vedle něj je umístěna věc, která by po explozi srovnala se zemí celé okolí. Jako celodenní výlet můžu jenom doporučit.

Otevírací doba a vstupné

Otevřeno je denně včetně svátků. Veškerá expozice je zdarma. Pokud si zavoláte předem do informačního centra, bude se Vám věnovat průvodce, který bude odpovídat na vaše dotazy.

 

 

Interneotvé stránky: http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?folder_id=7562&instance_id=80466

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA