REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Hora Kleť a Josefova rozhledna

Hora Kleť je nejvyší hora Blanského lesa a její vrchol se nachází v nadmořské výšce 1084m n.m. Najdete ji u obce Krásetín. GPS souřadnice ukazují na parkoviště.

Silnice okolím je úplně nová, takže se i super jelo. Před odbočkou na Křemž je objížďka, ale nebojte, před uzavírkou pojedete rovně, takže klidně vjeďte do úseku označeného slepou silnicí. Až dojedete do Krásetína, tak stále jeďte nahoru po silnici až dojedete na parkoviště. Parkoviště je velké a stojí 35Kč. Dolní stanice Lanovky je cca 100m od tohoto parkoviště.

Lanovka je jednosedačková a tak poměrně dlouho trvá než se dostanete na řadu, pokud máte to štěstí jako já a před váma je 50ti člená skupina klubu českých turistů. Takže, když poslední důchodce nastoupil, dostal jsem se k pokladně. Zpáteční jízdné je za 80Kč. U dveří pro vstup do místnosti kde je nástup, hlídá provoz panďulák, který je také ve fotogalerii. Takže žádný blbosti. Pro otrlé je tu možnost při vysokém stupni sebemrskačství provést výstup pod lanovkou kamenou cestou, za kterou by se nemusela stydět ani trialová dráha. Napřílad jedna paní cca 50let, poslala nahoru kolo lanovkou se slovy, že si to chce vyběhnout. Se mi udělalo špatně….. No, kdo ví, třeba za těch 20 let to bude podobné i u mě. (haha). Co mě dostalo ale úplně, byla rodinná výprava, kdy otec měl na krku děcko a za ním mamina tlačila kočár do kopce skrz lesní porost s dalším potomkem po boku. Když jsem z hory odjížděl a nasedal jsem na lanovku, tak jsem je viděl jak dorazili nahoru. Dobrý nápad.

REKLAMA

Na samotném vrcholu na vás čeká Josefova rozhledna a také observatoř. Vstupné na rozhlednu stojí 15Kč a za tu cenu máte k dispozici histroii samotného okolí včetně historických map. Na rozhledně se otevře nádherný panoramatický pohled na Jížní Čechy a zároveň na hory na Rakouské straně. Za dobré viditelnosti je vidět až na alpy.

Kousek od rozhledny stojí sluneční hodiny. Jsou zde umístěny z důvodu, že na hoře svítí slunce v průměru 5,5h denně. Proto zde byla vystavena hvězdárna. Samotné hodiny se zpožďují o 2min 56s oproti Greenwich, který se nachází na 15° poledníku, což je vzhledem k možnostem hodin zanedbatelná odchylka. Kleťský čas je podle 14°16’ východní délky.

Na observatoř jsem se bohužel nedostal, nicméně někdo v budoucnu tuto informaci jistě doplní.

Vstupné, jízdné, otevírací doba

Otevřeno je každý den od 9h do 17h (od října 16h).

Jízdné: nahoru 50Kč, dolů 30Kč

Vstupné do rozhledny 15Kč

Parkovné 35Kč

 

Interneotvé stránky: http://www.klet.info

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA