REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Ještěd

 Dominanta města Liberce, hora 1012 m n m s vysílačem pro TV i radia, info centrem, tříhvězdičkovým hotelem, kavárnou a restaurací, kde je i dětský koutek, a ještě krásnější výhled než ze spodního zaskleného ochozu.  Pro náruživé turisty, pro milovníky výhledů na panoramata hor, ale i pro rodiny s dětmi. 

Jak je možné se tam dostat – různé varianty náročnosti

  1. Pohodlnější variantou je vyjet na horu po cestě autem, motocyklem či na kole. Na vrcholku je placené parkoviště, ale má omezenou kapacitu.
  2. Další možností je nasednout na kabinovou lanovku ČD z Horního Hanychova, kde je taktéž placené parkoviště. Parkovné 100 Kč.
  3. Pěší turisté mohou využít 3 různě značené turistické trasy z Hornícho Hanychova s různou obtížností a pokochat se florou , faunou a výhledy do okolí.
  4. Nebo ještě můžete nasednout na sedačkovou lanovku, která vás vyveze  (možno i s kolem) na tzv. Černý vrch a k Ještědu potom pěšky či pokračovat na kole.

Takže můžete zvolit dle chuti různé kombinace. My zvolili cestu autem k chatě Ještědka, kde je parkoviště a parkovné 80 Kč a možnost občerstvení. Odtud pěšky na Ještěd je to asi 1 km a po 0,5 km je rozcestí.

REKLAMA

Další místa k navštívení u hory
– Terasy  Ještědu – vyhlášeny přírodní památkou- Pláně pod Ještědem – dříve osada,nyní významné místo pro turisty a lyžaře.

Vysílač (historie a současnost)
Zdroj: mapa „panorama-Ještěd, Liberec  2005 Vrchol byl dlouho holý a pustý. A trvalo několik století než zde vyvstala moderní budova s vysílačem, hotelem, restaurací, kavárnou a informačním centrem. Vysílač je vysoký 90 m a postaven byl z oceli, hliníku, laminátů a skla. Stavba vysílače získala titul „Stavba 20 století“. Město Liberec se snaží o zapsání této stavby do seznamu památek UNESCO  v roce 2009 bude město Liberec pořadatelem MS v klasickém lyžování.

Kabinová lanovka ČD
Její trasa je dlouhá 1 182 m a překonává výškový rozdíl 403 m a dost hučí, po absolvování jízdy jsem měla malou chvíli zalehlé obě uši. Jízdenku lze zakoupit jak v Horním Hanychově, zpáteční jízdenka stojí 100 Kč dospělý a jedna jízda 60 Kč, tak i na Ještědu přímo u průvodčího. Ten jezdí s cestujícími pokaždé a musí se vyčkat vždy jeho příchodu ke dveřím, pak až zamíří celá skupinka ke kabince lanovky. Měla jsem strach,že uvnitř bude dusno,ale měla větrání.

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA