REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Zemědělský skanzen a veteran muzeum

Perfektní rodinný výlet i pro vícečetnou rodinku třeba i na půl dne. Jedná se o skanzen, který možná neoplývá krásou, ale pořád se zdokonaluje. Stojí namísto chátrající zemědělské usedlosti. Najdete zde rozlehlé dětské hřiště, ohradu se zvířaty, tank, který si můžete sami prohlédnout, a muzeum připomínající spíše dávné vetešnictví. Zdejší exponáty jsou hodně různorodé, od nejstarších z 16. století až po kousky téměř ze současnosti. Řada z nich byla využita i pro různá natáčení. Najdete tu i auto majora Zemana.

Při vstupu obdržíte vstupenky, ty dobře uschovat, použijí se při vstupu do muzea. Po pár krocích po pravé straně je super rozlehlé, oplocené, dětské hřiště s plastovými domečky a skluzavkami, kde se děti mohou vyřádit. Pak se můžete vydat buď rovně nebo doleva kolem ohrady, kde už jsou zvířátka – ovce,lama, oslík, koně a hrdličky. Dále pak černé a bílé labutě, páv, holubi, krocani, opice. V centru Mini ZOO sídlí další občerstvení s posezením zastíněné deštníky a konečně tank, který je zdejší dominantou.

Může se zde libovolně fotit nebo natáčet kamerou cokoli a kdekoli chcete (ale musíte to mít zaplaceno). Také se můžete podívat do sovětského tanku a představit si, jak se asi cítili tankisté. Tato atrakce se také těší velkému zájmu nejen dětí, ale i dospělých. Tank stojí vedle stodoly, která slouží jako muzeum. K vidění jsou zde kočárky, kočáry, hodiny a další (a to se nechte překvapit). Jen si musíte dát pozor na vysoký práh při vstupu a velmi úzké cestičky při prohlídce.

REKLAMA

Průvodce prodává suvenýry i ve stodole např. cyklomapu Šumperska a pohledy. Před stodolou stojí kasička, kde je možno přispět na zvířátka, a také veteráni – auta, traktory a také maringotka. Průvodce a majitel v jedné osobě při výkladu říkal, že maringotka byla kulisou v jednom známém filmu (bohužel já si nemůžu vzpomenout, jak se přesně film jmenoval). Léčí a ubytovávají zde i zvířata, která jsou nemocná nebo zraněná a často zde pak najdou i svůj domov. Je zde i možnost za poplatek projet se na oslíkovi, my jsme ji nevyužili, protože se blížila doba „zavíračky“ a to 20h v letním období.

Jak se tam dostanete

Pokud pojedete ze Šumperka od vlak.nádraží do Rapotína (cca 3,5km) autem. Od vlakového nádraží jsme jeli přes Šumperk směrem na Vikýřovice po docela rušné silnici č.1/44. Klidně se zde dá přijet po téže silnici i na kole nebo i autobusem či vlakem opět ze Šumperka, ale pak od zastávky pěšky (avšak s tímto typem dopravy nemám zkušenost a to by se možná hodily golfky pro menší dítě nebo krosnička). Nebyl by problém i pro vozíčkáře, jen myslím, že kamínky i hodně vysoký práh do muzea (stodoly) mohou dělat potíže.

Otevírací doba

  • letní sezóna duben-říjen 8:00-20:00
  • zimní sezóna listopad-březen 8:00-17:00

Interneotvé stránky:

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA