REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Jaké spodní prádlo si vybrat na kolo?

Spodní prádlo pokrývá celou první vrstvu oděvu, kterou nosíme přes tělo. Ačkoli se tento kus oblečení může zdát jen doplňkem, ve skutečnosti hraje klíčovou roli v našem pohodlí a tepelné pohodě při jízdě na kole.

Jaké zvolit spodní prádlo na kolo?

Obvykle se zaměřujeme na to, co je viditelné a úplně zapomínáme na důležitost věcí, které nejsou viditelné pouhým okem. Přesně to se velmi často stává u spodního prádla. Což je zjevně chyba. Dobré cyklistické spodní prádlo je základem pro efektivní termoregulaci při jízdě na kole, ať už volíte horská kola či obyčejná silniční. Protože tento oděv má přímý kontakt s pokožkou, má to největší dopad na naši tepelnou pohodu, odvod tepla, pohodlí při kontaktu s pokožkou a hygienické problémy. Kromě toho ani ta nejlepší cyklistická bunda nebude schopna pracovat správným způsobem, pokud narušíte celý proces dýchání oděvu na samém začátku, tedy výběrem nesprávného spodního prádla.

Sportovní spodní prádlo na kolo se skládá ze 3 prvků (pro ženy samozřejmě ze čtyř, protože je zde také podprsenka). Nejdůležitější z nich, z hlediska pohodlí a efektivity naší jízdy, je samozřejmě termoaktivní spodní prádlo pro horní část těla. Varianta s dlouhým rukávem pro chladné období, nebo tričko s krátkým rukávem nebo tílko pro teplé dny. Druhou součástí cyklistického spodního prádla jsou ponožky, které jsou přirozeně přizpůsobeny tloušťkou (a někdy i výškou) dané sezóně. Posledním prvkem spodního prádla cyklisty mohou být speciální kalhotky nebo spodky. Skutečnost, že stélka v kalhotách musí přilnout přímo k pokožce, vylučuje možnost nošení termoaktivních kalhotek nebo spodků přes rozkrok. Jezdci jednoduše přizpůsobí kalhoty venkovní teplotě a nepoužívají další vrstvy pod nimi. Je jedno, zda vyrážíte na horská kola pravidelně nebo jednou za čas, spodní prádlo byste neměli opomíjet.

REKLAMA

Termoaktivní spodní prádlo na kolo

Obecným pravidlem, kterým se řídí první vrstva na kole, je to, že jde o termoaktivní spodní prádlo. Stručně řečeno, znamená to, že je vyrobeno z materiálů, které odvádějí pot a přebytečnou vlhkost, aby naše tělo bylo během cvičení suché. Takže bez ohledu na to, zda se jedná o termální oděvy, nebo naopak bylo připraveno pro letní použití, je společným rysem termoaktivita. Je velmi důležitá, protože při jízdě na kole se vždy spotíme a není nic chladnějšího a nepříjemnějšího než foukání oblečení, když jsme mokří. Zmíněná termoaktivita se nejčastěji získává použitím vhodné směsi umělých materiálů – vč. polyester, polyamid, elastan.

Nakonec je třeba dodat, že při používání hraje významnou roli také hygienická stránka, mnoho modelů má různé „antibakteriální technologie“, například použití iontů stříbra ve složení, které snižují nepříjemný zápach. To je důležité, když se chceme zastavit a jít do kavárny nebo v případě lidí, kteří jezdí na kole do práce. Pro tento typ uživatelů jsou tyto funkce obzvláště důležité. Je však třeba mít na paměti, že čím více pracích cyklů, tj. čím je oblečení starší, tím horší jeho vlastnosti jsou. Přestože naše spodní prádlo často vizuálně vypadá skvěle, jeho provoz jednoduše začne postupně selhávat.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA