REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Jak naplánovat dovolenou po ČR a užít si jí na maximum?

28. 2. 2022

Jak naplánovat dovolenou po České republice, abyste si ji všichni užili? Poradíme, na co se zaměřit, abyste nenaletěli špatnému ubytování a zajistíme si společně co nejvýhodnější dopravu. Dále přidáme tip na výběr destinace i ohledně rozpočtu.

Jak vybrat destinaci pro dovolenou v ČR

České republika má spoustu krásných míst, která mají co nabídnout. Ať už se rozhodnete cestovat nalehko jen s oblíbeným sportovním batohem, nebo pojedete na dlouhou kempovací dovolenou se vší parádou a nadupaným vybavením, každý si najde to své. Jak ale tu správnou destinaci vybrat?

  • Cestovatelské blogy. Projděte si nějaké blogy o cestování po ČR. Zatímco někteří výletníci preferují pohodlí a dají vám sto a jeden tip na skvělé wellness pobyty, jiní zase nadhodí zajímavé nápady na dobrodružnou dovolenou.
  • Servery s tipy na dovolenou. Nabízí propracovaný online katalog zajímavých míst a akcí pro dospělé i děti po republice.
  • Sociální sítě. Na sociálních sítích často narazíte na super tipy. Nakonec takové YouTube můžete využít i k tomu, abyste se podívali, jak to na místě opravdu vypadá. Vyretušované fotky na Instagramu mohou lhát, ale videa na YouTube jsou spolehlivá. Opravdu ten lom stojí za to? A copak mají v tom akvaparku za atrakce? YouTube napoví!

Zajistěte si ubytování

Destinace je vybraná, je čas zarezervovat ubytování. Pokud cestujete vlakem nebo autobusem, zkontrolujte si vzdálenost zařízení od zastávky. Cestování s cestovními kufry na kolečkách je sice komfortnější než tahat obyčejnou tašku nebo krosnu, ovšem i tak se vyplatí ubytovat se co nejblíž zastávce.  

REKLAMA

Vždy si čtěte hodnocení od zákazníků. Každý rezervační portál je má a opravdu se to vyplatí. Lidé někdy přikládají i vlastní fotografie. Kromě toho si ubytování můžete prověřit na sociálních sítích nebo přes Google recenze.

Jestli máte malé děti, většinou se vyplatí udělat rezervaci bez platby předem, případně s možností vrácení peněz (tedy se zrušením rezervace zdarma). Pokud za rezervaci zaplatíte předem, je to sice levnější, ale když by vám ratolest náhodou onemocněla a vy nemohli nikam vyrazit, přijdete o celou částku.

Můžete vyzkoušet i kempování. Někteří lidé na něj nedají dopustit. Máte mnohem větší svobodu, jste blízko přírodě, a navíc výrazně ušetříte. Trochu nákladná je jen počáteční investice do kvalitního stanu a dalšího vybavení. Ale to vám vydrží dlouhá léta, takže se vám peníze vrátí ve formě úspor. Takové kempování například u nádrže, přehrady nebo rybníku je skvělé i z toho důvodu, že máte super koupání hned „před barákem“.

Vlak, autobus nebo auto?

Většina lidí automaticky volí auto, ovšem jízda vlakem nebo autobusem má své výhody. Tak za prvé se nemusíte o nic starat. Jen si sednete a jedete. Také je to cenově výhodnější. Vlaky jsou pro rodiny s dětmi vůbec nejlepší. Nehrozí žádné kolony a když už se malý nudí, jednoduše se projdete. Nemluvě o rodinných slevách, díky kterým se do finální destinace dopravíte opravdu za pakatel.

Pokud navíc plánujete dovolenou jen pár týdnů s předstihem, můžete vychytat zajímavé akce. Ušetřit se dá i tak, že vyrazíte třeba ve středu a vrátíte se v pondělí. Jízdenky bývají v týdnu levnější než o víkendu.

autě si zase můžete udělat zastávku, kdy se vám zachce. Dojedete až před ubytování a nemusíte si dělat hlavu s přestupy nebo zpožděním vlaku. I s bagáží je to jednodušší. Vezmete si v podstatě cokoliv, co chcete. Bohužel to někdo musí odřídit. Nemluvě o nebezpečí zácpy a znuděných dětech.

A nakonec – stanovte si rozpočet

Bez předběžného rozpočtu raději nevyrážejte. Kromě dopravy a ubytování se výraznou položkou stane i jídlo. Každodenní stravování v restauraci se umí pěkně prodražit. A proto někdy bývá lepší objednat apartmán s kuchyní nebo chatičku v kempu, kde si můžete uvařit.

Ovšem taková snídaně zdarma v ubytku zase dovede ušetřit i tisíce korun, hlavně pro větší rodinu. Do rozpočtu zahrňte i vstupné na atrakce a památky, případně nějakou tu kačku na nákup suvenýrů. Ať si mají vaši nejmenší nějakou vzpomínku, kterou si odvezou ve svém dětském kufru. Pokud jsou dostatečně velcí, určitě jim nějaký pořiďte. Není nic roztomilejšího než malý cestovatel, který cupitá s kufříkem.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA