REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Italský palác na českomoravském pomezí, to je zámek Litomyšl

Nejen milovníci historie ocení perlu české renesanční architektury — zámek v Litomyšli včetně úchvatných Klášterních zahrad. Litomyšlský zámek je zapsán do seznamu památek chráněných UNESCO. Přijďte se na tu krásu sami podívat.

Zámek v Litomyšli

Je ukázkou úpravy italského renesančního paláce na pomezí Čech a Moravy. Postaven byl v 16. století nejvyšším kancléřem Království českého, Vratislavem II. z Pernštejna. Byl postaven jako dar pro Marii Manrique de Lara. Honosnou rezidenci Pernštejnů doplnily v 17. a 18. století barokní a klasicistní úpravy.

Jedná se vskutku o krásné místo, kde vám průvodce popíše celou historii zámku, provede vás po komnatách a na závěr i do prostor doposud funkčního zámeckého divadla. Zámek má překrásné arkády i rozlehlou upravovanou zahradu, a i interiéry mají co nabídnout. V areálu zámku naleznete infocentrum, a také rodný byt Bedřicha Smetany, který také rozhodně stojí za návštěvu.

REKLAMA

Klášterní zahrady

Jestliže si budete chtít po procházkách po zámeckém návrší na chvilku odpočinout, vydejte se navštívit Klášterní zahrady. Tento nádherný městský park se nalézá nedaleko zámeckého areálu a je obklopen dvěma litomyšlskými kostely. Prohlédnout si zde můžete sochy Olbrama a Jasana Zoubkových, například sousoší 4 žen napřahujících ruce k pohlazení můžete spatřit na vodní hladině malého bazénku. Ze zahrad se vám naskytne krásný výhled na městské panorama a současně je odsud pár kroků k piaristickému kostelu. Areál zahrad má rozlohu přes 1 hektar. Najdete zde altán s výhledem na město, květinové záhony, „šachovnici“ s trvalkami a bazén s mlhovištěm. Zahrady jsou nádherné, naleznete zde spousty míst na sezení a piknik s rodinou.

Dům u Rytířů

Jen několik minut pěšky od zámku narazíte na nejstarší dům na litomyšlském náměstí. Renesanční fasáda domu U Rytířů, který je jedním z nejvýraznějších domů na litomyšlském náměstí, je bohatě zdobena. Původní renesanční prvky naleznete také v interiéru domu. Uchvátí vás jedinečný raně renesanční kazetový stop či kamenné meziokenní pilíře. Dům U Rytířů byl v roce 1958 prohlášen kulturní památkou. V současné době v něm sídlí Městská galerie Litomyšl, která zde pořádá krátkodobé výstavy výtvarného umění od 19. století až po současnost.

Zdroj a více informací naleznete na: zamek-litomysl.cz, www.litomysl.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA