REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 7.6. a svátek má Iveta

Hvězdárna barona Artura Krause

Hvězdárna barona Artura Krause

Hvězdárnu naleznete v pardubické městské části Dukla, v horních patrech Domu dětí a mládeže Delta, kde se její stříbrná kopule a zázemí hvězdárny nachází již od roku 1992, kdy byla spřístupněna veřejnosti.

Pardubická hvězdárna tedy není odborným pracovištěm, nýbrž zařízením popularizačním. Hvězdárna se tedy zaměřuje především na přiblížení nejnovějších věděckých poznatků o vesmíru a vědy jako takové široké veřejnosti.

REKLAMA

Dalekohled 

Pokud se vypravíte na hvězdárnu, nejprve musíte vystoupat do třetího patra Domu dětí a mládeže Delta. Nicméně toto usílí nevynaložíte marně. Ihned ve foier pod hvězdárnou Vás čeká výstavní prostor, kde astronomové pracující na hvězdárně a spolupracující s hvězdárnou vytvářejí zajímavé fotografické výstavy. Ještě výše Vás pak čeká nahlédnutí do míst, kde se scházejí mladí astronomové z pardubického kraje a v případě nepřízně počasí zde shlédnete zajímavý pořad. 

Aby jste spatřili v pravdě poklad hvězdárny, musíte vystoupat ještě o trochu výše, přímo do oné "stříbrné" kopule kde se nachází zrcadlový astronomický dalekohled typu Cassegrein. A není to žádný drobek. Průměr jeho zrcadla činí rovných 45 cm což řadí tento přístroj na druhé místo v ČR mezi dalekohledy užívané k popularizaci astronomie.

Pravidelná večerní pozorování

Hvězdárna je otevřena po celý školní rok, tři dny v týdnu středa, čtvrtek a pátek. V období letních prázdnin se činnost hvězdárny přesouvá na letní tábory a astronomická soustředění a proto je nutné si návštěvu předem objednat.

Pro sběratele

Pro sběratele turistických známek mají na hvězdárně připravenou známku s č. 1435 s portrétem samotného barona Krause, zakladatele první lidové hvězdárny v českých zemích která se nacházela právě v pardubicích a po němž dnešní hvězdárna nese své jméno.

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA