REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Hrady a zámky se představují jako Oživlé památky

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově, jsou zapojeny do projektu Oživlé památky – po celou sezónu, tedy od dubna do října, je na každý měsíc vyhlášeno jedno z témat, a pokud má objekt možnost, zapojí se.

Cílem je ukázat návštěvníkům hrad či zámek zase z jiného pohledu, jinak, než klasickou prohlídkou, zkrátka, aby se návštěvníci na památku vraceli, protože vždy je bude čekat něco nového, jiného….

V sezóně 2013 se mohou návštěvníci těšit ještě na tato témata:
červenec – srpen – Zločiny na hradech a zámcích
září – Káva, čaj, čokoláda a aristokratické nápoje
říjen – Sportovní výkony šlechty


REKLAMA

Hrady a zámky, jež se k těmto tématům připojily:

Červenec:

SH Kunětická hora:
Červenec – srpen:   Oživlé památky na téma: „Zločiny na hradech a  zámcích“ –  „Veselá výstava o neveselém umění stavitelském“ – výstava, která  humornou formou karikatur mapuje proměny nejbližšího okolí národní kulturní památky. Výstava se  věnuje nevhodným architektonickým zásahům (novostavbám) v blízkém okolí hradu Kunětická hora a také upozorňuje na  nevhodné zásahy na památkách obecně, vč. problémů vyplývajících z jejich neúdržby.  Je však i obecným stručným návodem, jak být ve stavebním počínání ohleduplný ke svému okolí.

Srpen:
SZ Náchod:
24.–25.8. Oživlé památky na téma: „Zločiny na hradech a  zámcích“- prohlídky Piccolominské expozice oživené dobovými scénkami, vystoupení šermířské skupiny Manové Přemysla Otakara na I. nádvoří v gotickém sklepě, od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné do zámku + 15 Kč/osoba za šermířské vystoupení

SZ Sychrov:
2.8. Oživlé památky na téma: „Zločiny na hradech a zámcích“ – komentovaná prohlídka na téma „Srdce vévody d´Enghien“  – k výročí narození člena rodu Rohanů a zároveň i vládnoucího rodu Bourbonů, Louise Antoina de Bourbon, vévody Enghien, popraveného za Napoleona ve Vincennes. Čas prohlídky bude upřesněn.

SZ Opočno:
31.8. Hradozámecká noc – Oživlé památky na téma: „Zločiny na hradech a  zámcích“ – průvodci s netradičním tématickým výkladem a v kostýmech inspirovaných dobovou módou v tajemné atmosféře noční expozice.
Září:

SHZ Frýdlant:
7.9. Oživlé památky na téma: „Káva, čaj, čokoláda a aristokratické nápoje“ –
Co se pilo v zámeckých salonech, v čem byla podávána káva a čaj seznámí návštěvníky během prohlídky zámecké komtesy.

SZ Sychrov:
září Oživlé památky na téma: „Káva, čaj, čokoláda a aristokratické nápoje“ – „Dámy na kafíčko“ –  komentovaná prohlídka výstavy o historii stolničení v Bertině křídle s důrazem na Francii s následným povídáním o aristokratických nápojích s Květou Fialovou a Naďou Konvalinkovou

říjen:
SH Kunětická hora:
12. 10. Oživlé památky na téma: „Sportovní výkony šlechty“ – Od parforsních honů k Velké pardubické – vystoupení trubačů s výkladem o parforsních honech a vzniku slavných koňských dostihů.

SZ Sychrov:
říjen Oživlé památky na téma: „Sportovní výkony šlechty“ – „Čaj o páté“ – poslední Rohanové a jejich vztah ke sportu, automobilismu, cestování, zámecká oranžerie, termín bude upřesněn.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA