REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Hrad Štramberk – Trúba

Přestože Štramberk patří k menším městům regionu, dokázal se proslavit v širém kraji. Patrně nejznámější jsou zdejší vyhlášené Štramberské uši, což jsou perníkové kornouty plněné nejrůznějšími náplněmi. Budete-li stoupat ke zdejší dominantě, zřícenině hradu Štramberk, z cesty vás jistě svede vůně jednoho z mnoha krámků, které tuto pochutinu prodávají.

Pro mnoho z nás reprezentuje zříceninu hradu pouze nejzachovalejší část, strážní věž zvaná Trúba. Vystoupáte-li po dřevěných schodech, otevře se vám na vrcholu věže působivý kruhový rozhled. Není toho sice vidět až tolik jako z blízké rozhledny Bílá hora, ale pohled je o něco členitější a subjektivně i rozmanitější. Zmínku si zaslouží i hladomorna, která je rovněž součástí věže.

Samotný hrad je však trochu obestřen tajemstvím. Přesný rok založení není známý, obecně se však předpokládá, že byl založen koncem 13. století jako centrum zeměpanského majetku a příslušel řádu templářů. Často se uvádí i založení v první polovině 14. století pány z Kravař.

REKLAMA

Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s dominantou v podobě 40 metrů vysoké věže. Původně se do ní vcházelo z druhého patra protilehlého paláce přes dřevěný most. Někdejší okolní budovy, dříve přestavěné do podoby renesančního zámku, se však prakticky nedochovaly.

Jak se tam dostanete

Autem do Štramberku, kde můžete pohodlně zaparkovat na náměstí. Odtud je cesta velmi dobře značená, stačí se držet ukazatelů na „Trúba“.

Otevírací doba

leden-únor: So-Ne 10-16

březen: So-Ne 10-17

duben: Út-Pá 10-17, So-Ne 10-18

květen: Po-Pá 10-17, So-Ne 10-18

červenec-srpen: Po-Ne 10-18

září: Út-Pá 10-17, So-Ne 10-18

říjen: Pá-Ne 10-17

listopad: Pá 10-16, So-Ne 10-17

prosinec: So-Ne 10-16

Interneotvé stránky: http://www.stramberk.cz/

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA