REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Hrad Rožmberk je jedním z nejhezčích a nejzachovanějších hradů u nás

Hrad pánů z Rožmberka a rodu Buquoytů byl kdysi postaven na skalním ostrohu v Rožmberku nad Vltavou. Panoramata ze všech světových stran jsou beroucí dech. Interiéry i exteriéry hradu jsou na světové úrovni. Další nádherný historický počin naší bohaté kulturní historie. Nyní je tento krásný hrad opečováván Národním památkovým ústavem ze strany státu.

Hrad pochází z poloviny 13. století a patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, kteří jsou předchůdci jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů – Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů – Dolní hrad a Horní hrad, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka. Horní část byla časem upravena na letní šlechtické sídlo. Také Dolní hrad prošel několika přestavbami, z nichž nejvíce ovlivnila podobu hradu renesance, a pak také styl anglické novogotiky. V 19. století byla tato část posledními majiteli, rodem Buquoyů přeměněna v muzeum, které je nyní přístupné veřejnosti. Jeho interiér dnes doplňují cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V Rožmberské síni je portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje.

Hrad má více prohlídkových okruhů. V základním okruhu vás čeká prohlídka reprezentačních místností někdejšího muzea rodu Buquoyů a uskuteční se v prvním patře hradu. Prohlídková trasa zavede návštěvníky do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka. Představí vám také slavný rod Buquoyů, který držel hrad od roku 1620 až do konce 2. světové války. Hradní interiéry obsahují cenné sbírky. Současný vzhled hradu je výsledkem přestavby v duchu romantické gotiky, čemuž odpovídá i úprava interiérů. Typická pro uvedené období je vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm a Křižácká galerie. Zde jsou umístěny portréty vůdců křížových výprav. Ve zbrojnici naleznete úctyhodnou sbírku zbraní a zbrojí z různých historických období. Hradní sbírka obrazů upoutá nejen jmény slavných autorů – K. Škréta, J. Kupecký, N. Grund–, ale i portréty významných osobností včetně Perchty z Rožmberka – Bílé paní.

REKLAMA

V prohlídkovém okruhu nazvaném Soukromé pokoje vstoupíte do 2. patra hradu. Poskytuje pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století. Pokoje ve 2. patře hradu nechal pro potřeby bydlení své nejbližší rodiny upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy v době, kdy na hradě Rožmberku budoval rodové muzeum. V místnostech byla v letech 2008 a 2009 provedena nákladná rekonstrukce a nyní je možné si prohlížet jídelnu, salon, hernu a pracovnu. Součástí prohlídky je Anglická věž. Prohlídková trasa je přístupná také v zimních měsících.

Atmosféra hradu je nepopsatelná, vše je doplněno atmosférou místních hospůdek a v létě rozdováděných vodáků, kteří tomuto místu vdechnou neopakovatelnou atmosféru.

Zdroj a více informací najdete na: www.hrad-rozmberk.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA