REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Hrad Radyně dominantou Plzeňska

Naučná stezka „Stará Plzeň a kupci“ se zabývá životem kupců na řezenské cestě a významem Přemyslovského hradu Plzeň na ostrožně Hůrka pro obchod raně středověkých Čech. Vzděláte se zde, i se příjemně projdete. Nedaleký hrad Radyně vás zase naláká na pohádkovou expozici v hradní věži.

Hrad Radyně

Hrad byl postaven ve 14. století pravděpodobně podle plánu Michala Parléře a podle svého zadavatele, krále Karla IV. Byl mu dán název Karlskrone, toto pojmenování se však příliš neujalo a hrad byl nazýván podle kopce, na kterém stojí, na buližníkové skále. Hrad měl především funkci zabezpečení obchodní stezky z Prahy do Řezna a Norimberka. Prvním purkrabím byl snad Zdislav Chlup. Hrad mnohokrát změnil svého majitele. Roku 1920 ho od Adolfa Arnošta z Valdštejna koupilo město Starý Plzenec, a do roku 1928 probíhaly velké opravy hradu. Počátkem 50. let 20. století, kdy se hrad stal majetkem státu, byl na hradní čtverhranné věži vybudován převaděč televizního signálu. V 70. letech proběhla další rozsáhlá oprava a u hradu byla vybudována restaurace s parkovištěm. Od 90. let se hrad stal opět majetkem města Starý Plzenec.

Kupecká stezka u Starého Plzence

Naučná stezka Stará Plzeň a kupci je zaměřená na dobu raného středověku a seznamuje své návštěvníky se soudobou podobou a organizací hradiště Hůrka. Zastavení jsou tvořeny na místech úzce souvisejících s provozem hradiště Hůrka a jeho úlohou hospodářskou, správní i obchodní. U informační tabule jsou doplňkové interaktivní prvky pro děti. Naučná stezka začíná na náměstí u kostela svatého Jana Křtitele u informační tabule Stará Plzeň a kupci. Další zastávka je u tabule Přemyslovské hrady, odtud zamíříte k tabuli Kostel Narození panny Marie. Další zastávky mají názvy: Plzeňská aglomerace ve středověku, Pod hradbami přemyslovského hradu, Středověké cesty, Středověké cestování, Dálnice Praha – Řezno, Východní opevnění akropole, Akropole, Západní opevnění akropole, Rotunda svatého Petra a Plzeňský trh. Procházka po trase vám zabere přibližně dvě hodiny. Našlapete zhruba 3,5 kilometru, proto je vhodná i pro rodiče s dětmi.

REKLAMA

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrad-radyne.cz, www.staryplzenec.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA