Hrad Houska a zámek Doksy naleznete nedaleko Máchova jezera

Hrad Houska je díky původní gotické hradní kapli vnímán jako středoevropský architektonický skvost. Na prohlídkovém okruhu se můžete podívat i do pekla, které je pohyblivé, ozvučené a ručně vyřezávané. Nedaleko Máchova jezera se nachází další krásný zámek. Zámek Doksy byl postaven koncem 16. století v duchu renesance, jeho podoba zůstala do dnešního dne zachována, přijďte se na ty krásy podívat i vy.

Hrad Houska

Hrad Houska byl údajně postaven pány z Dubé. Okolo roku 1590 byl přestavěn na renesanční zámek. Mohutná stavba na čtyřúhelníkovém půdorysu s uzavřeným nádvořím má dochovaná gotická okna. Uvnitř hradní kaple lze spatřit jedinečné nástěnné malby ze 14. a 16. století. Za zmínku stojí také Zelená světnice s malbami ze 16. století a rytířský salónek. Hrad Houska je jeden z nejlépe dochovaných královských hradů Přemysla Otakara II. V letních měsících to tu žije, hrad překypuje různorodými kulturními akcemi – konají se zde jarmarky, můžete tu narazit na šermíře, zpěváky či další hudebníky.

Máchovo jezero

Máchovo jezero je mylně nazýváno jezerem, ve skutečnosti se ale jedná o rybník. Je největším rybníkem a celkově vodní plochou v severních Čechách. V roce 1366 ho založil král Karel IV. Na jezeře můžete spatřit dva ostrůvky, Myší a Kachní. Ostrůvky jsou významnými ornitologickými lokalitami a vstup je na ně zakázán. Máchova jezero obklopují čtyři velké písčité pláže. Oblíbené jsou projížďky výletními loděmi a plážový volejbal.

Zámek Doksy

Nedaleký zámek byl postaven v renesančním stylu v době působení Jana z Vartenberka. Do barokní podoby byl v 18. století přestaven Valdštejny, kteří zámek obývali až do roku 1945. Dnešní podobu nabyl velkou přestavbou na přelomu 19. a 20. století. Zámek je ve tvaru písmene „U“ s nádvořím uprostřed. Střední, hlavní trakt má dvě patra a dominují mu opěráky na nárožích a vstupní raně barokní portál, který je součástí visutého balkonu na sloupech uprostřed průčelí.  V jednom z rohů stojí mezi trakty hranolovitá věž s cibulovou bání. Nejvýznamnější je křídlo s renesančními volutovými štíty v obou průčelích. Na nádvoří můžete spatřit kamennou kašnu pocházející z konce 18. století. V současnosti je zde turistické informační centrum, knihovna a muzeum Čtyřlístek.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu