REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Hrad Hasištejn je parádní zřícenina se zachovalou velkou věží

Skoro všechny části hradu Hasištejn jsou přístupné, takže je toho zde mnoho k prozkoumání. Nedaleký Kýšovický vodopád je nejvyšší vodopád české strany Krušných hor. Voda zde padá přes tři stupně s celkovým převýšením okolo 25 metrů. Zejména v době jarního tání má toto místo neskutečné kouzlo.

Hrad Hasištejn

Jedná se o velmi zachovalou zříceninu oproti jiným zříceninám v Čechách. Přesná doba vzniku hradu není písemně doložena, bylo to někdy na počátku 14. století. Syn zakladatele Oseku u Duchcova, Bohuslav Boreš měl za manželku Agátu, dceru Fridricha I. ze Šumburka. Ten hrad postavil pro krále Jana Lucemburského. Hrad měl důležitou strategickou úlohu obrany země. Chránil horské průsmyky, kterými přicházeli do Čech významné dálkové cesty z Německa. Hasištejnu dominují dvě věže, které jsou prakticky celé zachovalé a nabízejí krásné výhledy do okolí, když tedy přimhouříte oko nad elektrárnou v dáli. Prohlídka v areálu je po zaplacení symbolického vstupného samostatná.

Kýšovický vodopád

K vodopádu se lze dostat ze dvou stran. Po žluté turistické značce z obce Výsluní, kdy cestou přejdete přes historický kamenný most přes Prunéřovský potok. Od tohoto místa pokračujte po modré. Druhá cesta přichází po směru toku Prunéřovského potoka od osady Celná. Nejhezčí podívaná je klasicky, jako u všech vodopádů, na jaře. V období sucha má vodopád malý průtok.  

REKLAMA

Údolní nádrž Přísečnice

Vodní nádrž Přísečnice je přehradní nádrž na náhorní planině středních Krušných hor. Rozkládá se na ploše o 362 hektarech. V nejhlubším místě hloubka dosahuje 57,6 metrů. Nádrž slouží k zásobování měst a obcí v okolí Chomutova, Mostu a Loun pitnou vodou.  Přehradu napájí Přísečnický potok a přívodní štolou vedený potok Černá voda. Odtok z přehrady vede na německé území, kde se vlévá do říčky Zschopau. V blízkosti přehrady se nachází hned několik chráněných území: Ptačí oblast Východní Krušné hory a Novodomské Rašeliniště — Kovářská, evropsky významná lokalita Východní Krušnohoří. Jedná se o příjemnou lokalitu Krušných hor, kde najdete nekonečný klid. O toto místo je velice pěkně pečováno, naskytnou se vám zde nádherné scenérie a výhledy, místo je ideální pro dlouhé procházky.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hasistejn.cz, cs.wikipedia.org, www.krusnehory.eu, www.krusnohorci.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA