REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Hopsa, hejsa do a okolo Brandejsa!

Zámek v Brandýse nad Labem patří se svojí nádhernou sgrafitovou výzdobou k nejvýznamnějším renesančním památkám Čech. Na zámku na vás dýchne romantická atmosféra. U hradu se potuluje páv a další zvířectvo, které vás zde jistě mile překvapí. Navštivte také nedaleké Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré, nudit se tam rozhodně nebudete.

Zámek Brandýs nad Labem

Na brandýský zámek coby letní a loveckou rezidenci přijíždělo mnoho panovníků z habsburské dynastie. Zámek Brandýs nad Labem významnou renesanční památkou, dekorovanou unikátní sgrafitovou výzdobou. Je trvale spjat s hlavním proudem českých dějin, v průběhu několika staletí zde totiž pobývali všichni císaři Habsburské dynastie, tehdy byl objekt letním a loveckým zámkem panovníků. Původně se jednalo o gotický hrad ze 14. století. V průběhu let se stal loveckým sídlem císaře Ferdinanda I. Město Brandýs nad Labem bylo v 16. století povýšeno na královské komorní město, zámek si totiž velmi oblíbil císař Rudolf II. jako své hlavní mimopražské sídlo. Pořádal zde čas od času hony a hostil tu významné osobnosti, například hvězdáře Tycho Brahe. Často byl na návštěvu zván také císař Ferdinand III. Za lovem sem mířil i císař Karel VI. Marie Terezie odsud zas vyjížděla ke královské korunovaci do Prahy. V roce 1918 byl zámek Brandýs nad Labem jako majetek Habsburské dynastie vyvlastněn státem a byl využíván jako kancelářská a dílenská budova. V neutěšeném stavu ho v roce 1995 převzal od státu město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. To nyní také zabezpečuje jeho provoz a památkovou rekonstrukci.

Botanicus

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus naleznete v Ostré, návštěvu doporučujeme nevynechat. Vlastnoručně si zde vyzkoušíte různá řemesla a současně se dozvíte spousty dalších informací a zajímavostí o jejich historii. Sledovat můžete kejklířská, divadelní a hudební vystoupení, která vás určitě pobaví. Nakupuje se zde za groše. K vidění je zde dílna dráteníka, o víkendu také košíkáře, kováře či lukostřelce. Vyrábějí se zde provazy, mýdla, papír nebo svíčky. Součástí centra jsou bylinné zahrady, které vznikly v roce 1999. Ekologicky je tu obhospodařováno celých 30 hektarů půdy. Naleznete zde okrasné i produkční plochy. Kromě nových poznatků zde najdete také klid v duši.

REKLAMA

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz, www.brandyszamek.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA