REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Hlinsko

Hlinsko se rozprostírá na rozhraní krásné přírody Železných hor a Žďárských vrchů. Název města je odvozen od pověsti, podle níž založili město hrnčíři, neboť se v jeho okolí nacházela bohatá ložiska znamenitého jílu. Hlinsko má v současnosti necelých 10 tisíc obyvatel. Historie města, jehož středem protéká řeka Chrudimka, sahá až do 14. století. Do 19. století sdílelo město osudy pánu z Pardubic a Rychmburka, odtud také městský znak – půlka koně na červeném poli.

Co musíte vidět?

REKLAMA

Přímo v centru města se nachází památková rezervace Betlém, která je tvořena roubenými domky řemeslníků z druhé poloviny 18. století. V historických objektech, které si můžete prohlédnout po celý rok s průvodcem, najdete nejen ukázky dílen a bydlení původních obyvatel, ale také prodejnu s tradičními dárky, kavárny, cukrárny nebo stylovou restauraci. V jednom z domků se nachází stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které patří na seznam UNESCO nebo expozice tradičních dřevěných hraček – Příběh dřevěné panenky. Po celý rok nabízí Betlém bohatý kulturní program, známou akcí jsou například Adámkovy folklorní slavnosti.

Městské muzeum a galerie z roku 1874 patří mezi nejstarší v Čechách. Každoročně se zde ve spolupráci s Národní galerií v Praze koná výstava Výtvarné Hlinecko. K dalším dominantám města patří barokní radnice, kostel Narození Panny Marie, Ježdíkův dům nebo Husův sbor.

Hlinecko je také ideálním místem pro pěší výlety, cykloturistiku a běžecké i sjezdové lyžování. Přímo na kraji města se nachází skiareál se třemi sjezdovkami a lanovým parkem.

Více informací najdete na www.hlinsko.cz nebo Facebooku Hlinecko.

Interneotvé stránky: http://www.hlinsko.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA