REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Hamburk – severní kráska plná kontrastů

Hamburk je druhým největším městem v Německu a zároveň i jednou z nejnavštěvovanějších německých metropolí. Jako cíl své cesty si jej volí nejen zahraniční turisté, ale i mnoho německých návštěvníků a mají k tomu bezpočet důvodů.

Světoznámý je Hamburk především díky svému přístavu, nachází se zde však i celá řada památek a celé město je navíc velmi příjemné i díky svým vodním a zeleným plochám, které zvou nejen k návštěvě, ale i odpočinku.

Ale vezměme to pěkně popořádku. Ačkoli Hamburk leží dosti na severu Německa, není problém se tam dostat. Pokud nevlastníte automobil, můžete se do Hamburku vydat letadlem, pohodlně vlakem či autobusem. Další výhodou statutu velkoměsta je i obrovská nabídka ubytování, která Vám umožní vybrat si přesně podle Vašich kritérií – od luxusních hotelů, přes designové hotely, penziony, až po hostely za pár korun. A navíc – celá řada ubytovacích kapacit za rozumné ceny se nachází v blízkosti hlavního vlakového nádraží, odkud je to jen co by kamenem dohodil do historického centra.

REKLAMA

Když už se do Hamburku dostanete a ubytujete se, stačí opustit hotelovou halu a vydat se do víru velkoměsta. Nespornou výhodou Hamburku je skutečnost, že historické centrum města, kde se nachází nejvýznamnější pamětihodnosti, je poměrně malé, a proto není třeba využívat dopravní prostředky. Kamkoli se pohodlně a bez obtíží dostanete pěšky. Pokud byste se však rozhodli přeci jen využívat městskou hromadnou dopravu, máme pro Vás tip. Hamburk, jako i mnoho dalších německých měst, nabízí tzv. návštěvnickou kartu (Hamburg Card). Ta je dostupná v informačních střediscích, ve většině hotelů a pořídit se dá dokonce i v automatech na jízdní doklady. S touto kartou máte MHD zdarma a ještě k tomu můžete získat i mnoho zajímavých slev, např. i na prohlídky města, okružní jízdy či plavby. Tuto kartu můžete uplatnit také při návštěvě muzeí a galerií. Pokud se bez této karty obejdete, máme pro Vás další dobrou zprávu. Velké množství turistických atraktivit nabízí také slevy pro studenty a seniory.


Hamburg, historická obchodní třída: ©Hamburg Tourismus GmbH

V celém Německu milují jízdu na kole a především na severu, kde je terén poměrně mírný bez větších převýšení, tento způsob dopravy využívají i přímo ve městech. Pro milovníky pohybu zde tak existuje i možnost poznávat Hamburk na kole, po celém městě je síť míst, kde si můžete kolo zapůjčit a také ho vrátit. Uděláte tak něco nejen pro svou kondici, ale i životní prostředí. Na kola si dávejte při pohybu ve městě pozor, jejich koncentrace je zde opravdu vysoká a rodilí Hamburčané se na nich městem řítí zběsilou rychlostí.
Hamburk žije ve dne i v noci, nabídka turisticky atraktivních míst je opravdu obrovská a bez nadsázky lze říci, že si vybere opravdu každý. Milovníci kultury ocení nepřeberné množství galerií, muzeí, divadelních scén, celosvětově uznávaná je i scéna hamburského baletu, a také opera. Kdo by měl chuť vyrazit si za zábavou, ten v Hamburku najde stovky kabaretů, muzikálů, klubů a barů. V Hamburku se navíc během celého roku koná spousta zajímavých akcí a festivalů, mnoho z nich i pod otevřeným nebem v centru města.


Hamburg, oslavy založení přístavu: ©www.mediaserver.hamburg.de (Spahrbier, Christian )

Do Hamburku se jezdí i za nákupy – nákupní zónou je např. ulice Mönckebergstrasse, nebo proslulá Jungfernstieg. Právě u nábřeží Jungfernstieg se nachází i Hamburský Alster, jedna z mnoha vodních ploch nacházejících se přímo v centru v Hamburku. Na tomto nábřeží se můžete nalodit a poznávat město i z jiné perspektivy. Okružní plavba lodí je více než doporučeníhodná. Spatříte tak i místa, ke kterým byste se suchou nohou nedostali. Plavby jsou různě tematicky zaměřené a většinou trvají okolo dvou hodin. Pokud Vás zajímá především architektura, a centrum města, včetně proslulého Speicherstadtu, pak doporučujeme tzv. Fleetfahrt. Pokud dáváte přednost průmyslovému dědictví, pak je pro Vás tím pravým ořechovým Hafenfahrt, dostanete se tak vně města až do přístavu nákladních lodí a také k dokům, odkud je exportováno zboží do celého světa, a kde se také nacházejí lodě, které se právě staví, či opravují. To vše pak můžete pozorovat z bezprostřední blízkosti. Navíc se Vám nabízí možnost alespoň částečně poznat i spletité vodní cesty Hamburku, které jsou vzájemně propojeny rozmanitými mosty – mimochodem místní tvrdí, že právě v Hamburku se nachází největší počet mostů. Jejich počet údajně předčí i taková města, jako jsou Benátky, Londýn, nebo Stockholm. Pokud byste se rozhodli vyrazit po těchto vodních cestách na vlastí pěst, doporučujeme si s sebou vzít podrobný plánek těchto kanálů a vodních toků. Nejeden turista se v nich totiž již ztratil a pak marně hledal cestu zpět, aby mohl zapůjčenou loďku vrátit. A ještě jedno upozornění: po kanálech se projíždějí sportovní nadšenci ve stoje na surfech a s pádlem v ruce. Ne, opravdu se nezbláznili, oddávají se tzv. „stand up paddlingu“, který prý přispívá ke zlepšení fyzické i duševní kondice.


Hamburg, jezero Alster: ©www.mediaserver.hamburg.de (Spahrbier, Christian)

Ale vraťme se zpátky k významným pamětihodnostem, ke kterým se dostanete po souši. Za zmínku stojí určitě dvě části města přímo u Labe: Hafen city, které Vás ohromí svými moderními stavbami a novou budovou opery a Speicherstadt, cihlové budovy v novogotickém stylu, které dříve sloužily jako skladiště. Obě tato místa patří v dnešní době k nejlepším adresám ve městě. V této části můžete navštívit i muzeum vláčků: Miniatur Wunderland.


Speicherstadt: ©www.mediaserver.hamburg.de/C. Spahrbier (Christian Spahrbier)

Nedaleko této oblasti se nachází i ulice Kontorhausviertel, kde můžete obdivovat velké množství činžovních domů ze začátku 20. století, mezi nimiž vyniká budova Chilského domu. Ten má díky své jedinečnosti a velkoleposti velkou šanci na zapsání mezi vybranou společnost památek UNESCO. V této části města sídlí i mnoho malých obchůdků, kavárniček, bister, kde nabízejí místní nebo jiné světové speciality – Hamburk tak dodnes dokazuje, že je tím, čím býval – bránou do celého světa.

Přímo od chilského domu se pak dostanete přes Mönckebergstrasse a Jungfernstieg k Hamburské radnici. Ta je postavena v novorenesančním stylu a dominuje jí přes sto metrů vysoká věž. Přímo odtud pak vede cesta přes Jungfernstieg až k tzv. Gänsemarkt, kde se nachází celá řada obchodních center, a nákupních pasáží, kde nemusíte bezpodmínečně nakupovat, stačí nahlédnout dovnitř a obdivovat
design a místní architekturu.

Pokud se od radnice vydáte jihozápadním směrem, dostanete se k další dominantě Hamburku, tzv. Hamburskému Michaelovi. Místní jsou na tuto stavbu náležitě pyšní. Tento barokní kostel má nádherné interiéry a libozvučné varhany, známý je však především díky své 132 metrů vysoké věži, která je přístupná i všem návštěvníkům. Z výšky 82 metrů nad zemí máte celé centrum Hamburku, včetně jeho obrovského přístavu, jako na dlani. Zdatní jedinci si mohou vyšlapat téměř 500 schodů, ti pohodlnější pak ocení výtah, který vede až na samotnou vyhlídkovou platformu.

Jen kousek od Sv. Michaela se pak nachází oblast St. Pauli s hříšnou čtvrtí Reeperbahn. Do některých míst mají ženy vstup zapovězen. Tato barevná čtvrť, ačkoli trochu bláznivá, Vás pobaví a přenese z obchodního a historického centra do úplně jiného světa, světa umělců. Nezapomenutelná je návštěva St. Pauli především po setmění.


Hamburg, St. Pauli district©DZT (Kiedrowski, Rainer)

Pokud patříte ke skřivanům, nebo jste ochotni obětovat nedělní ráno a přivstanete si, pak se vydejte na rybí trh. Každou neděli se otevírají dveře Rybího trhu tzv. Fischmarkt, v hlavní sezóně pravidelně každou neděli od 5.00 do 09:30. Tuto událost si nenechá ujít přes 70.000 návštěvníků. Kromě čerstvých ryb, které zde místní rybáři a obchodníci nabízejí svým osobitým, a pro neznalé, velmi hlučným způsobem, zde můžete nakoupit i čerstvé ovoce a zeleninu, pečivo, květiny a také zajímavé oblečení.  K tomu všemu Vám přitom bude hrát živá hudba, jedinečnou atmosféru můžete korunovat nedělní snídaní v podobě typické Fischbrötchen, pod kterou si představte lahodný voňavý kousek čerstvé ryby v křupavé, čerstvě upečené houstičce.


Aukce produktů na Rybím trhu:  © DZT-Pressebüro

A ještě jeden tip na závěr.  V Hamburku se během celého roku koná mnoho festivalů, narazíte zde na pouliční umělce a živé koncerty. Co ovšem přiláká nejen místní, ale i návštěvníky z celého světa, jsou oslavy založení Hamburského přístavu. Tyto oslavy jsou vrcholnou událostí první poloviny roku, celé město ožívá a oslavuje, na vodě i na souši. Další termín je stanoven na 9. – 12. května 2013.
Více informací o Hamburku a o Německu naleznete na www.germany.travel.

Interneotvé stránky: http://www.germany.travel/cz/index.html

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA