Grabštejn a Lemberk, to je coby (bílým) kamenem dohodil

Grabštejn je jedním z nejstarších hradů v severních Čechách. V průběhu času procházel početnými úpravami, které ho přetvořili v zámecké sídlo. Zámek Lemberk vznikl přestavbou středověkého hradu. Lemberk byl původně strážním hradem na Žitavské obchodní stezce. Uprostřed cesty mezi Grabštejnem a Lemberkem narazíte na uskupení Bílé Kameny. Skály zde vypadají jako namalované, toto místo má své jedinečné kouzlo, pojďte ho objevit.

Hrad a zámek Grabštejn

Historie hradu Grabštejn sahá až do 13. století. V průběhu času procházel početnými úpravami, které ho přetvořili v zámecké sídlo. Na místě původního hradiště byl kdysi postaven královský hrádek, který byl později renesančně přestavěn a byl rozšířen o tzv. Dolní zámek, který je v současné době empírově upraven. Jeho součástí je i Hostinský dům z roku 1833. Hrad byl poprvé přístupný veřejnosti v roce 1993. Můžete si zde prohlédnout gotické hradní sklepení, pokoje ve dvou patrech zámku, které mají původní nábytek i obrazy. Vrcholem prohlídky je renesanční kaple svaté Barbory s dokonalou malířskou výzdobou ze 16. století. Z hradní věže se můžete pokochat výhledem na široké okolí. Na hradě Grabštejn si můžete vybrat jednu z prohlídkových tras: Prohlídka grabštejnského sídla, Dětská prohlídka, Architektonické a umělecké unikáty, Kaple svaté Barbory, Veterinární muzeum a Věž.

Zámek Lemberk

Z původní podoby zůstala zachována jen válcová věž, ostatní části byly přestavěny v renesančním a barokní nádechu. Zámek vás uchvátí bohatou barokní výzdobou nádvoří, uvnitř zámku zase kaple a sál se vzácným kazetovým stropem s malovanými kresbami z Ezopových bajek. Okouzlí vás zámecké interiéry se štukovanými stropy. Místnosti jsou vybaveny historickým nábytkem, obrazy, sklem a keramikou. Ve Zdislavině světničce můžete vytušit jaká byla osobnost svaté Zdislavy z Lemberka, v této místnosti prý zbožná šlechtična pobývala. Nedaleko od zámku můžete narazit na tzv. Zdislavinu studánku. Vydejte se navštívit jeden z prohlídkových okruhů: Základní prohlídkový okruh reprezentační a soukromé prostory zámku, Doplňkový prohlídkový okruh provozní prostory zámku, Expozice historických stylů a Věž.

Bílé kameny

Jedná se o nenáročný výlet, místo je vhodné pro kočárky. Kameny jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, které připomínají hřbety stáda slonů, proto jsou také často nazývány jako Sloní skály. Svrchní části skal tvoří pískovce s vyšším obsahem minerálu kaolinitu, díky tomu mají svou bílou barvu. Bílé kameny jsou od roku 1955 chráněny a vede kolem nich naučná stezka Lužické a Žitavské hory.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu