REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 7.6. a svátek má Iveta

Galerie umění pro děti – děti na prvním místě

GUD neboli Galerie umění pro děti zahájila v březnu 2012 svou činnost v centru Prahy.
GUD je galerií, kde jsou děti na prvním místě.

Zatímco v “klasické” galerii vnímáme dílo pouze prostřednictvím zraku, tady bude “to viděné” v celém procesu poznání jen “vstupní informací”. U dětí je přirozené, že nechtějí zůstat jen u vizuálního vnímání, ale touží take po hmatovém zážitku. Je prokázáno, že z toho, co člověk uskutečňuje vlastní činností, tedy i hmatem, si může zapamatovat téměř dvojnásobně více nežli při pouhém zrakovém vjemu. Proto se děti – “diváci” v této galerii stanou i “tvůrci”.

Je pochopitelné, že umělecká díla jedinečné hodnoty ve veřejných galeriích chrání všude příkaz „Nedotýkejte se!“ V Galerii umění pro děti bude všechno naopak. Děti budou nejen těmi nejdůležitějšími návštěvníky, ale i specifickými „partnery“ umělců a „spolutvůrci“ exponátů. Vystavená díla totiž nebudou mít definitivní podobu. Umělci od počátku koncipují pro tuto galerii svá díla tak, aby na nich děti mohly dále aktivně pracovat., prožily si použitý materiál, zkusily si výtvarnou techniku, rozvíjely náměty svou fantazií, intenzivně zapojily všechny smysly.

Otevírací doba
Út – Ne          10,00  – 18,00 hod
Po                    zavřeno (možnost individuálních pronájmů)
Během státních svátků máme otevřeno, pokud není uvedeno jinak.

Vstupné
Děti od 3 let, studenti, senioři                  80,-Kč
(cena zahrnuje i výtvarný materiál na práci v rámci aktuální výstavy)
Dospělý                                                          120,-Kč
Rodinné vstupné                                         250,-Kč
(2 dospělý + 2 děti)
Školní vstupné                                             30,-Kč

(v rámci Školního programu GUD je nutné se objednat, skupina dětí/studentů nad 15 osob v doprovodu učitele)

Vstup ZDARMA:
Děti do 3 let
Hendikepovaní s doprovodem, držitelé ZTP průkazů
Novináři
Členové galerijního klubu GUD

KONTAKTY:
GUD Galerie umění pro děti
Nám. Franze Kafky 24/3, 110 00 Praha 1

Netradiční Velikonoce

Pro velikonoční období jsme připravili velmi zajímavé worhshopy pro děti s jejich rodiči. Velmi zajímavě si připomeneme velikonoční příběh se Zuzanou Požárovou a děti si vytvoří papírové divadélko či komiksový příběh. S Honzou Šimrem zase netradiční velikonoční dekorace z materiálů běžného denního „odpadu“.

So 7. 4. Velikonoční pašije se Zuzanou Požárovou
Pašije – Velký velikonoční příběh Znáš velikonoční příběh? Víš, proč mají o Velikonocích dny svá jména? Proč hrkají řehtačky? Všechno se dovíš. Se Zuzanou Požárovou si vyrobíš obrázkový komiks nebo papírové divadélko a můžeš pak příběh sám převyprávět
(od 10.00 se bude tvořit komiks, v kurzu od 14.00 papírové divadélko, věk nerozhoduje)

Ne 8. 4. Velikonoční dekorace a aranžmá s Honzou Šimrem
Vytvořte spolu s Honzou dekorace, aranžmá z obalů či dalších věcí, které denně vyhazujete (např. plata od vajíček, staré noviny, skořápky) na téma Velikonoce. Honza pro kurz vybral dva výrobky: aranžmá na stůl a velikonoční věnec na dveře. Budeme lepit, malovat, stříhat, trhat, sešívat (kancelářskou sešívačkou). Veškerý materiál bude na místě.
(od 14.00 – 17:00 pro děti od 4 let a jejich rodiče)

DALŠÍ AKTIVITY NA DUBEN

10. 4. 2012 
Veselé obličeje s Shalonem Neumanem
Při tvorbě svých děl se Shalom řídí zcela odlišnými pravidly a chce k tomu vést i děti. Chce jim ukázat, že výtvarné umění se neomezuje pouze na tradiční disciplíny jako je malířství, sochařství, grafika, video nebo digitální fotografie, ale že je lze vzájemně kombinovat a propojovat. Shalom využívá vyhozené nebo odložené předměty každodenního života, které už jejich původní majitelé nepotřebují, a dává jim nový význam, když je umísťuje v neobvyklých spojeních do svých koláží. Jeho instalace je příležitostí pro děti vidět, že se umění se dá tvořit z předmětů, které se běžně vyskytují kolem nich. (dopolední od 11,00 do 13,00 hod., odpolední od 16,00 do 18,00 hod)

12. 4. Navrhujeme oblečení s Honzou Šimrem
Navrhujeme oblečení technikou koláže a dokreslování s Honzou Šimrem
Budeme stříhat, trhat, lepit, kreslit, cákat, malovat prsty nebo mačkat. Všechny tyto techniky můžete využít k tvorbě návrhů oblečení formou koláže. Své výrobky budete mít možnost vystavit u nás v galerii (do dalšího kurzu) nebo si je odnesete domů.
(od 9.30 – 11.30 pro děti od 3-6 let; 16.00 – 18.00 pro děti od 7-13 let)

So 14. 4. Leporelo s Michalem Chodaničem
Příběh, který si můžete složit do tvarů podle své libosti. Vytváření vlastní knihy, leporela. Neposedná kniha-skládanka podle vlastních námětů dětí, kresba pastelkami, temperou nebo tuží. (od 10.00 a 14.00, pro děti ve věku 5-12 let)

Ne 15. 4. Animace s Klárou Marešovou
Začínáme s animací. Vyzkoušejte si, jak se točilo slavné Pane, pojďte si hrát – poloplastická a plošková animace. Necháme ožít plastelínu, papír, látku, sklíčka, knoflíky atd. Nápady s sebou. Svůj první animovaný autorský film si děti mohou odnést domů na flash disku (určitě nezapomeňte vzít s sebou!
(od 10.00 a 14.00, pro děti ve věku 5-12 let)

So 21. 4. Hrncové masky se Zuzanou Požárovou
Chceš pobavit mámu nebo tátu? Trošku vyplašit sestru, překvapit bratra nebo si užít pořádnou zábavu s kamarády? Poradíme ti, jak na to! Hrncové masky jsou oblíbené po celém světě. Obyčejně jsou z hlíny nebo slámy, my si je uděláme z papíru. Zuzana Požárová ti ukáže, jak se během okamžiku můžeš přeměnit v bojovníka, kosmickou příšeru nebo se stát tajemnou postavou.
(od 10.00 a 14.00, věk nerozhoduje)

Ne 22. 4. Japonská vazba – deník se Zuz anou Požárovou
Denně něco vidíme, prožíváme a zapomínáme. Abychom si mohli všechny své postřehy a nápady zapamatovat, musíme mít deník. Takový deník je kouzelná věc, je v něm zakletý kus našeho života. Může být tajný, zašifrovaný, obrazový, chlupatý nebo ozdobný. Zuzana Požárová nám ukáže jak jednoduše takový deník vyrobit. Určitě to bude skvělý společník. Hlavně jej neztratit!
(kurz od 10.00 pro děti od 5 let, kurz od 14.00 pro děti od 7 let)

So 28. 4. Plackování s Andreou Tachezy
Plackování neboli vytváření placek (např. na oblečení jako brože, na tašky jako ozdobu…) Děti si přímo na místě vyrobí „autorské“ placky nejen pro sebe, ale třeba také jako dárky pro své blízké (není omezeno množství). Technika nechá vyniknout kráse a autenticitě dětské kresby, o tvoření se mohou přidat i rodiče a výtvory určitě překvapí.
(od 10.00 a 14.00, vhodné pro děti ve věku 6-13 let)

Ne 29. 4 Noemova archa s Terezou Říčanovou
Naloďte se spolu s Terezou Říčanovou na barvami zářící Noemovu archu, zachraňte zvířata před potopou světa. Autorka této knihy vás osobně provede tímto příběhem…
(od 10.00 a 14.00, vhodné pro děti ve věku 5-12 let)

Výstavy
„Umění v recyklaci“

Výstava „Umění v recyklaci“ je interaktivní instalací současných umělců, která nabízí dětem maximum zážitků. Děti zde totiž mohou pracovat bezprostředně vedle vystavených děl umělců.

Projekt „Umění v recyklaci“ si klade za cíl pomoci dětem zábavnou formou tvořit z materiálů, které jsou běžně součástí jejich životů a které vnímají jako nepoužitelný odpad, který se vyhodí.

Umělci, kterým je téma ekologie blízké, chtějí dětem ukázat, že i tento materiál se dá dále použít a tvořit z něho zajímavé předměty, kterými mohou potěšit své okolí. V podtextu zábavy je ale i edukativní část: vštěpovat dětem důležitost recyklace jako běžného denního životního stylu a pomoci jim vymanit se ze současného trendu masové kultury.

Pro výstavu byli osloveni umělci Linda Čihářová, Petra Gupta Valentová, Markéta Hlinovská, Veronika Richterová, Txabi Zabala, Shendra Stucki a Shalom Neuman.

Interneotvé stránky:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA