Folklorní sdružení České republiky je občanským sdružením dětí a mládeže, zaměřeným na uchovávání a rozvíjení lidových tradic a národních kulturních hodnot, zejména v oblastech lidové hudby, zpěvu a tance. Je nejpočetnější organizací zájemců o lidové umění v ČR. Sdružuje více než 400 členských souborů, působících v 17 autonomních regionálních sdruženích a 60 členských festivalů.
Každoročně pořádá Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem v Luhačovicích, Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark, Národní krojový ples, soutěž a přehlídku dětských zpěváků lidových písní Zpěváčci, galakoncerty Zpěváček – Slávik, Zpíváme pro radost. Podílí se na organizování 60 folklorních festivalů a lidových slavností, regionální přehlídce folklorních souborů Prameny. V rámci Visegrádské čtyřky se podílí na organizaci Tvůrčích dílen DTK.
Sdružení spolupořádá kursy a semináře pro vedoucí souborů, choreografy a tanečníky.
Vydává časopis Folklor, Kalendář folklorních akcí v ČR, katalog Cesty za folklorem, metodické, repertoárové a propagační publikace, videozáznamy folklorních akcí na DVD. Provozuje Informační centrum FoS ČR v Praze, internetové stránky www.folkornisdruzeni.cz.
Při propagaci folkloru a lidového umění spolupracuje s řadou mediálních partnerů ( ČRO, Mediatel Zlaté Stránky, Rádio Proglas, DTA, Televize NOE, Literární noviny …).
Sdružení spolupracuje s kulturními institucemi a organizacemi ( Česká centra, Národní ústav lidové kultury ve Strážnici, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Sdružení historických sídel ČMS, Česká centrála cestovního ruchu a další ) v oblasti lidového umění v ČR.
FoS ČR je členem mezinárodních organizací CIOFF, IOV, EFCO a IGF. Organizuje výměnné pobyty našich a zahraničních souborů, zejména dětských a mládežnických.
Je zakládajícím členem České rady dětí a mládeže.
Kontakt:
Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
224 214 647
www.folklornisdruzeni.cz
Interneotvé stránky: http://www.folklornisdruzeni.cz/