REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Doby brdské pustoty, krajiny neznámé a země nikoho jsou pryč

Odhalte vojenskou minulost této divoké oblasti připomínající skotská vřesoviště. Území na jihozápadě středních Čech je ideální volbou pro každého, kdo hledá odpočinek v divoké přírodě nebo má zalíbení v industriální a vojenské minulosti naší země. Romantické duše ocení příběhy zdejších hradů a zámků.

Jedná se o nejmladší chráněnou krajinnou oblast v Čechách, která vznikla za účelem ochrany cenných lesních porostů, luk, mokřadů, vřesovišť a potoků. Zatímco v nižších oblastech jsou porostlé jehličnatým lesem s převahou smrku a vtroušenými modříny, vrcholové části zabírají vřesoviště a rašeliniště.

Brdská vrchovina i s Hřebeny a Příbramskou pahorkatinou jsou jako celek nazývány Brdy. V širším slova smyslu začínají Brdy u pražské Zbraslavi a táhnou se jihozápadním směrem k Příbrami a Rokycanům. Nejvyšším bodem území je vrchol Tok s nadmořskou výškou 865 metrů. Nejznámějším brdským vrcholem je Plešivecs 654 m. n. m.

REKLAMA

Roku 1926 byl na území Brd zřízen uzavřený vojenský výcvikový prostor, který se v roce 1950 stal vojenským újezdem. Tím byla oblast až do roku 2016, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny, byl zde totiž úplný zákaz vstupu. Chráněná krajinná oblast Brdy vznikla tedy v roce 2016, právě na území rušeného vojenského újezdu Brdy. Dnes je tato krajina otevřena turistům a nabízí velké množství asfaltových cest i těch terénních. Není už zde takový klid jako kdysi, přesto zde lze stále našlapovat v mechu a hledat v lesích ticho i dnes.

Pro svoji oblíbenost je zde postupně značeno stále víc turistických a cykloturistických tras. Pro milovníky cykloturistiky je zde adrenalinová náročná trasa Brdská horská prémie, kdy odměnou za stoupání budou pro cyklisty jedinečné výhledy do krajiny plné kopců, odkud při hezkém počasí mohou spatřit i Krušné hory či Šumavu.  Během vaší procházky či projížďky byste měli dbát zvýšené opatrnosti. V bývalém vojenském prostoru Brdy postupně probíhají asanační práce, proto si raději dopředu zjistěte, zda není vámi plánovaná trasa dočasně uzavřena. Je doporučeno nezacházet nikam mimo značené trasy.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA