REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Do Znojma za historií

Nepochybně největší dominantou Znojma je Kostel svatého Mikuláše. Nejpůvabnější výhled na kostel se vám naskytne cestou na Znojemský hrad, kterou jistě půjdete, pokud máte v plánu navštívit všechna důležitá historická místa, které Znojmo nabízí.

Kostel svatého Mikuláše

Kostel se nachází na ostrohu nad řekou Dyjí na Mikulášském náměstí na okraji města. Kostel svatého Mikuláše byl postupně budován od roku 1338 až do druhé poloviny 15. století, a to na místě staršího románského kostela z 12. století. Další významnou renovací kostel prošel ve 20. století. Kostel byl zamýšlen postavit jako baziliku, plány však byly v průběhu stavby změněny. V současné podobě se jedná o trojlodní kostel s protáhlým presbytářem o třech polích. Věž kostela byla dostavěna mnohem později, v letech 1845 až 1850 v novogotickém slohu. V interiéru se nachází kamenná gotická křtitelnice a vrcholně barokní kazatelna ve tvaru zeměkoule.

Radniční věž

Radniční věž v centru Znojma je dalším místem kam zamířit v tomto historickém městě. Vyhlídková radniční věž patří k dominantám města. Znojemské radnici, která byla postavena v roce 1260 a vyhořela při velkém požáru roku 1444, spadla i věž, postavená na budově radnice. Z ochozu radniční věže se lze nyní za jasného počasí pokochat krásným pohledem na město a okolí. V dáli lze pozorovat výběžky Českomoravské vrchoviny na severozápadě a Pálavské vrchy, směrem na jihovýchod. Při zvlášť příznivé viditelnosti je možno zahlédnout i vrcholky rakouských Alp.

REKLAMA

Morový sloup

Uprostřed Masarykova náměstí stojí Morový sloup. Pyšní se tím, že patří k těm nejstarším v Čechách. Postaven byl v letech 1679 až 1682 na památku zažehnání morové epidemie. Autor díla je nejistý, historikové se domnívají, že by mohl být dílem znojemského sochaře a gdaňského rodáka Michaela Mandíka. Základ tohoto díla tvoří podstavec z mušlového vápence, do kterého je zakomponován známý motiv svaté Rozálie. Na podstavci najdete nápisy s letopočty a výklenky, kam se vkládaly lampy. Jeden z latinských nápisů praví: „Záchrano nemocných – modli se za toto město – bojující s morem – zaslibují ti toto dílo.“ 

Zdroj a více informací najdete na: www.uzasnamorava.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA