Do okolí Kyjova za zámkem, zahradní železnicí a na rozhlednu

Státní zámek Milotice je barokní perlou jihovýchodní Moravy. Nedaleko naleznete další unikát, tentokrát v podobě zahradní železnice, kde na kousku zahrady spatříte vybudovaný úžasný svět pro velké i malé kluky.

Barokní zámek Milotice

Je unikátním zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. V letech 18. století ho nechal vybudovat Karel Antonín Serényi. Zámecká instalace vás naskytne možnost pohledu do životního stylu a každodennosti posledního majitele JUDr. Ladislava Seilerna a jeho rodiny v první polovině 20. století. Prohlídkovou trasou vás provází převypravování Ladislavovy dcery Marie Henrietty. Mezi první známé držitele Milotic se od roku 1360 řadí páni z Ronova, posléze páni z Moravan. V 15. století se zde vystřídaly rody pánů z Kravař, Ojnických, v první polovině 16. století spravovali panství Zástřizlové, ve druhé polovině 16. století zas Žerotínové, Václav Haugvic z Biskupic, Bernard Ludvík Tovar z Enzesfeldu a Kristina z Roggendorfu. Majitelé Milotic obývali nejprve vodní tvrz, jejímž pozůstatkem je zbytek vodního příkopu kolem zámku. Až do konce 18. století stála jako připomínka této tvrze věž, poté, kdy tvrz přestala vyhovovat náročnějším představám bytové kultury, byla na konci 16. století přebudována na renesanční jednopatrový zámek.

Železnice 600

Budování této zahradní železnice začalo v roce 2007. Nejdříve se jednalo o trať o dvaceti metrech, trať se však o rok později prodlužuje na 250 metrů, v roce 2014 na 500 metrů a nyní je na 650 metrech. Bylo položeno 50 tun kolejiva, 2 500 pražců, a asi 120 tun kamene. Bylo zprovozněno pár železničních přejezdů, 9 výhybek, z toho část je řízena elektromotorickými přestavníky a 15 návěstidel. Veškerý vozový park je vlastní výroby majitelů. Přivítají vás zde výpravčí a strojvedoucí v uniformách. V současné době jsou v provozu tři vlakové soupravy o celkové kapacitě cca 100 osob. V provozu je zde také automatické zabezpečovací zařízení, zjišťující volnost trati. Doprava je dále řízena návěstidly na trati, tzv. autobloky. Dispečerské pracoviště slouží k zajištění plynulého provozu. Zabezpečení přejezdů je provedeno podobným způsobem, funguje samočinně. Dráha vede přes několik pozemků, ze všech zastávek se dá dojít k rybníku, kde jsou různá malá posezení k odpočinku. Areál můžete projít i pěšky, procházka je vhodná i pro kočárky. Můžete se zde i občerstvit, a to v budově Hlavního nádraží a také ve vedlejším areálu s kolotočem a hřištěm.

Rozhledna Súsedská

Zrození nové rozhledny je symbolem propojení obyvatel tří obcí. Myšlenka vznikla ze vzájemných jednání tří sousedících obcí: Hýsly, Ježov a Žádovice. Rozhledna Súsedská je zpracována z betonu a oceli, je vysoká 21 metrů a celkově na ní vyšlapete 99 schodů. Rozhledna Súsedská je otevřena celoročně, je bezobslužná, tedy s volným vstupem návštěvníků. Na vrchní vyhlídce z výšky 323 m.n.m. budou umístěny informační panely, které návštěvníkům usnadní orientaci ve výhledech.

Zdroj a více informací najdete na: www.zamek-milotice.cz, zeleznice600.cz, www.susedska.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu