REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Do nitra obnovených rašelinišť z doby ledové

Vydejte se na naučnou stezku do nitra Krušnohorských rašelinišť, která začala vznikat před 15 tisíci lety v době ledové.

Rašeliniště v Krušných horách jsou jednou z nejpostiženějších lokalit na našem území. Prožila v minulosti skutečně krušné časy – vlivem průmyslu a následných kyselých dešťů, či opakovanou snahou o jejich odvodnění a nešetrnou výsadbou nepůvodních stromů. Místní příroda má však naštěstí svou paměť a díky zapsání do seznamu významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy i s trochou naší pomoci se může zas navrátit do své původní podoby.

Spolek Beleco realizuje díky programu NET4GAS Blíž přírodě projekt Revitalizace rašelinišť v Krušných horách. Za tři roky se podařilo úspěšně zrevitalizovat vybraná rašeliniště Cínovecký hřbet a U jezera. Na ploše přesahující 25 ha bylo umístěno přes 200 dřevěných přehrážek, které zadržují vodu, a pomáhají tak k obnovení původních ekosystémů rašelinišť jako významného prvku krušnohorské přírody. Lokality jsou významné zejména díky výskytu řady vzácných druhů rostlin a živočichů, jako je tetřívek obecný, který je na pokraji vymizení z naší přírody a díky kterému jsou místní rašeliniště zařazena mezi Ptačí oblasti se zvláštním režimem ochrany.

REKLAMA

Krušnohorská rašeliniště nejsou však zajímavá jen pro odborníky, nýbrž jsou turisticky velmi atraktivní a zatím ne zcela doceněnou destinací Krušných hor. Napříč rašeliništi byla v rámci programu Blíž přírodě vybudována 14 kilometrů dlouhá naučná stezka, která začíná na Cínovci a na devíti zastaveních vás poučí o historii kraje, působení člověka v regionu, místní fauně a floře, geologii a hydrologii, a také o samotné revitalizaci. Více na www.blizprirode.cz

 

Interneotvé stránky: http://blizprirode.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA