REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Do Moravskoslezského kraje za zříceninou, vodním mlýnem a na rozhlednu

Nedaleko města Vítkov stojí na skalnatém vrchu, nad meandry romantické řeky Moravice, rozhlehlá zřícenina středověkého hradu Vikštejn. Ta byla roku 1958 zapsána na seznam kulturních památek. Nedaleko se nachází zajímavá stavba, vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, který je stále funkční. Vydejte se dále na rozhlednu Šance, blízko které se nachází sluneční lázně, soubor pěti dřevěných lehátek na podestě se závětřím. Využít je můžete k odpočinku a k pokochání se výhledem do přírody. Přijďte a načerpejte energii ze slunečních paprsků.

Zřícenina hradu Vikštejn

Hrad ve druhé polovině 13. století založil Vítek z Kravař. Původně gotický hrad prošel přestavbou v renesančním stylu. To s sebou přineslo částečnou demolici původní stavby, rozšíření o nádvoří a vytvoření renesančních hradeb. Na pozdějším stavu hradu se zásadně podepsala třicetiletá válka. Z kdysi hrdé pevnosti se do dnešních časů zachovaly jen části vysokých hradeb se slepými okny, vlhké sklepní místnosti a vyhlídková věžička s překrásným výhledem na lesy Nízkého Jeseníku.

Vodní mlýn Wesselsky

Nedaleký vodní mlýn Wesselsky stojí na náhonu řeky Odry. Je zrekonstruovaný a funkční. V současné době je zde možné se ubytovat nebo si domluvit prohlídku. Mlýn je otevřen celoročně. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 metru a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů. Uslyšíte zde zajímavý výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídnete si venkovní areál, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty.

REKLAMA

Rozhledna Šance

Stojí v nadmořské výšce 522 metrů na okraji Jakubčovic. Je vysoká 15,5 metru, vyšlápnete si na ni 60 schodů.  Název dostala podle nedaleko ležících vojenských obranných šancí postavených po slezských válkách v 18. století. Nabídne vám nádherné pohledy na Opavsko, Jeseníky a Beskydy. Poblíž rozhledny se nachází sluneční lázně, kde si dopřejte odpočinek a pokochejte se výhledem do přírody. Rozhledna i sluneční lázně jsou přístupné veřejnosti po celý rok.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA