REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Do Mikulova za přírodními krásami

Svatý kopeček patří k jedné z nejkrásnějších přírodních dominant Mikulova. Vyskytuje se zde mnoho chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů, proto bylo toto místo vyhlášeno za přírodní rezervaci. Nadchne vás jistě i sedmipatrová jeskyně, kde můžete obdivovat smaragdové jezírko.

Svatý Kopeček a křížová cesta

Na vrchol Svatého kopečku až k poutní kapli svatého Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta. Svatý kopeček je jedním z kopců Pavlovských vrchů. Na Svatém kopečku se nalézá značné množství zákonem chráněných druhů rostlin. Díky tomu byl vyhlášen nejdříve botanickou rezervací, později také přírodní rezervací. Původní rostlinné druhy se udržely ve stepním společenstvu na vrcholu Svatého kopečku. Na jižních svazích roste druhově pestrá skalní step. Východní svahy pokrývají křoviny s dominantním hlohem. Severní svahy byly v minulosti zalesněny. Z ptáků zde můžete zahlédnout například ťuhýka obecného nebo drozda zpěvného, z plazů zas ještěrku obecnou či ještěrku zelenou a jiné. V opuštěném lomu sídlí také jeden pár Výra velkého.

Jeskyně Na Turoldu

Jeskyně se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold, který leží na severním okraji města Mikulova a patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervace Pálava. Návštěvníci si v přírodní rezervaci mimo jiné mohou prohlédnout panely naučné stezky Turold, kde získají informace o rostlinách, živočiších, geologické stavbě, paleontologických a archeologických nálezech. V roce 2006 byl na umělém náspu vybudován Geopark, ve kterém se nachází 17 druhů hornin z různých částí republiky. Ty reprezentují nejširší škálu typických zástupců naší geologické historie.

REKLAMA

Lom Janičův vrch u Mariánského mlýna

Další přírodní zajímavostí je zatopený Lom Janičův vrch v Mikulově. Je oblíbenou a vyhledávanou lokalitou místních obyvatel i turistů. Jedinečné prostředí lomu je domovem mnoha živočichů a rostlin, včetně těch vzácných a byl proto označen jako přírodní památka. Díky své čisté vodě a kráse láká zejména v teplejších měsících ke koupání. Voda v lomu je zde díky vápenci průzračně čistá.  Nejde o oficiální koupaliště, ale o akceptované příležitostné koupací místo, v posledních letech hojně navštěvované, proto je zde snaha návštěvníky regulovat. 

Zdroj a více informací najdete na: www.mikulov.cz, www.lom-mikulov.cz

Vyletnik.cz – hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA