REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Do Mikulova za architekturou a historií

Zámek stojící na výrazném skalním útesu je nepřehlédnutelnou dominantou Mikulova, naleznete v něm regionální muzeum. Historické centrum bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Návštěva Mikulova nadchne nejen milovníky historie.

Historické centrum

Centrum města ve své dnešní podobě vzniklo v 16. století přesunem původního náměstí do těsné blízkosti vstupu do zámku. Během 17. století zde vyrostla řada renesančních domů, mnoho z nich se dochovalo v nepříliš změněné podobě dodnes. K těm nejzajímavějším patří dům U Rytířů se sgrafitovou výzdobou a tzv. kanovnický dům. Velkou ozdobou náměstí je kašna se sochou Pomony s rohem hojnosti a monumentální barokní Sousoší Nejsvětější Trojice. Historické středověké centrum města bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací.

V zámku sídlí Regionální muzeum v Mikulově

Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. ve 13. století propůjčen Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády získal po požáru v 18. století zámek svou dnešní podobu. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel, ale díky Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech opraven. K nejzajímavějším částem zámku patří zámecká knihovna a sál předků. Nyní v zámku sídlí Regionální muzeum v Mikulově a naleznete zde hned několik zajímavých expozic. Můžete si vybrat z těchto komentovaných prohlídek: Historie, Touha a důstojnost, Zámecká knihovna, Zámecké sklepení s obřím sudem. Nekomentované prohlídky nesou názvy: Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, Víno napříč, Zámecká kaple, Sezónní výstavy. Hlavní náplní muzea je sběr, uchovávání a prezentace dokladů vývoje přírody a lidského společenství v břeclavském regionu.

REKLAMA

Židovská čtvrť

Ve městě se zachovala řada domů původních židovských obyvatel, pocházející z doby výstavby prvních kamenných domů v 16. století.  Počátky mikulovské židovské obce se mohou doložit z doby po roce 1421, kdy byli Židé vypovězeni vévodou Albrechtem V. Habsburským z Vídně a Dolních Rakous a část z nich nalezla útočiště právě v blízkém Mikulově. Další příliv nastal po vyhnání Židů z moravských královských měst. Příslušníci této menšiny se usadili v ulici Za Hradem, zpočátku v sousedství křesťanských domů. Ty ale časem vykoupili a vznikla zde samostatná židovská čtvrť.

Zdroj a více informací najdete na: www.mikulov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA