REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Do Mariánských Lázní na kolonádu a za zpívající fontánou

Hlavní lázeňská kolonáda je nejvyhledávanějším místem v Mariánských Lázních. Se svojí délkou 180 metrů je nejdelší lázeňskou kolonádou v Čechách. Zpívající fontána, kterou naleznete právě na Hlavní kolonádě, patří neodmyslitelně k symbolům města.

Hlavní kolonáda

Hlavní kolonáda, zvaná též Kolonáda Maxima Gorkého, je historickou památkou českého lázeňství. Tuto novobarokní kolonádu nechal vystavit v roce 1888 opat kláštera Teplá místním stavitelem Johannem Koenigem podle projektu vídeňských architektů Miksche a Niedzielského. Její ocelo-litinová konstrukce byla vyrobena v blanenských strojírnách knížete Salma. Kolonáda je cenným příkladem dobových staveb, jaké bývaly v historii v našich i zahraničních lázních, postupně byly likvidovány či modernizovány. Zdejší kolonáda však „přežila“. Rekonstrukce, která byla potřeba, proběhla v letech 1973 až 1981 a postupně se změnila v rámci generální modernizace celé promenády mezi pavilony Křížového a Karolinina pramene. Cyklus nástropních fresek s motivy „Člověk a vesmír“ vytvořil malíř Josef Vyleťal. Bronzové reliéfy na stěnách kolonády jsou dílem Antonína Kuchaře.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Její výstavba probíhala v letech 1982 až 1986. Kruhovou kamennou fontánu s více než 250 tryskami zdobí plastika květu. Fontána je vyrobena z nerezu a kamene. Naleznete ji na Hlavní kolonádě v centru lázeňské zóny. Její návštěva je povinností, jedná se o jedinečný zážitek, kdy můžete pozorovat obdivuhodné spojení vody tryskající podle promyšlené choreografie a oblíbených skladeb vážné či moderní hudby. Fontána má barevné osvětlení. Hudba i světla jsou ovládány elektronicky, řídicí místnost s hlavním počítačem je umístěn v areálu kolonády.

REKLAMA

Rozhledna Hamelika

Rozhledna má název podle vrchu, na kterém stojí. Říká se jí také rozhledna Panorama podle stejnojmenné nedaleké kavárny. Stavba rozhledny na vrchu Hamelika je dílem stavitele Fridricha Zicklera. Rozhledna byla postavena v roce 1876. Jde kamennou válcovou věž, 20 metrů vysokou, která má 100 schodů a stojí v nadmořské výšce 722 metrů. Výhledy jsou zde dechberoucí.

Zdroj a více informací naleznete na: www.marianskelazne.cz, cs.wikipedia.org, zivykraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA