REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Do Dačic za kostkou cukru a na zámek

Navštívit Dačice a nepořídit si fotku u pomníku kostky cukru je jako navštívit zámek a nejít na prohlídku. Při návštěvě Dačic můžete mít oboje. Tento zámek vás naprosto odzbrojí. Netradičním ho dělá i barva fasády, v roce 1992 dostal zámek původní fasádu v zajímavé zelenkavé barvě.

V Dačicích nenajdete jen jeden zámek ale hned dva – tedy tzv. „Starý“ a státní zámek Dačice přezdívaný „Nový“. V Dačicích bylo v 16. století rozsáhlé panství Krajířů z Krajku, šlechtického rodu pocházejícího z Korutan. Ti zde nechali postavit v roce 1579 Starý zámek, který je dnes sídlem Městského úřadu. Nový zámek, také v renesančním slohu, postavil pro Oldřicha Krajíře koncem 16. století italský stavitel Francesco Garof de Bissone. Dnes se v Novém dačickém zámku nachází Městské muzeum a galerie Dačice. Muzeum se mimo jiné věnuje historii kostky cukru. Zámek je památkově chráněn, v roce 2001 byl prohlášen národní kulturní památkou. Je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti.

Na základní prohlídkové trase zámku navštívíte společenské sály, ale i soukromé pokoje jednotlivých členů rodiny říšských svobodných pánů Dalbergů, kteří Dačice zvolili na začátku 19. století za své hlavní reprezentační sídlo. Na zámku jsou dochovány předměty osobní povahy i cenné umělecké nebo přírodovědné sbírky. Expozice v prvním patře prošla náročnou rekonstrukcí. Jednotlivým místnostem se navrátila podoba z počátku 20. století včetně původních tapet. Vedle rodinných portrétů a fotografií je zde umístěna část Friedrichovy sbírky motýlů, minerálů a vycpaných ptáků. Součástí prohlídkové trasy jsou také dvě unikátní knihovny. Starší byla vybudována ve 30. letech 19. století. Z této doby jsou dochovány původní skříně s přibližně 7 000 svazků knih. Velká zámecká knihovna je pozdně secesní. Je zde uloženo na 17 000 knih věnujících se různým vědním oborům, beletrie a časopisy. Zaujme vás především intimní budoár a vedlejší společenský pokoj. Malou jídelnu v patře užívala rodina Dalbergů při běžném stolování.

REKLAMA

Bezprostřední okolí zámku a zámeckého parku je pro turisty i cyklisty snadno dostupné. Přímo na zámku se nachází kavárna s venkovním posezením. Zámek nabízí i rozlehlý park, kde se krásně projdete a uvítají to určitě rodiny s malými dětmi, pod parkem je také dětské hřiště.

Zdroj a více informací najdete na: www.zamek-dacice.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA