REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Do Chrudimi s dětmi

     Chrudim

Rádi cestujete a poznáváte, ale máte problém s motivací vašich dětí?
Zkuste je nalákat na hledání pokladu. V Chrudimi a okolí je jich uložená celá řada v rámci tzv. geocachingu. Jestli jste o této hře ještě neslyšeli, vězte, že k ní potřebujete turistický navigační přístroj, tzv. GPSku. Pomocí ní pak můžete hledat skryté schránky (keše), o kterých jsou známy jen zeměpisné souřadnice. Ne vždy ale bývá na těchto souřadnicích „poklad“ schován. Často musíte řešit různé hádanky, abyste se k němu dostaly. Tak například historickým centrem tajemné Chrudimě  vás provede stezka k pokladu připravená ve spolupráci s Informačním centrem města Chrudim.

Nedávno otevřené Muzeum barokních soch připravilo na letošní sezónu řadu zajímavostí pro děti. Nově budou mít možnost soutěžit a vydat se po zvířecích stopách. Odměnou jim bude odhalení tajemství krypty muzea, které si sice domů neodnesou, ale o to více času budete mít vy na prohlídku expozice a případně i emocemi nabitého filmu Kamenný příběh o osudech nejvýznamnějších chrudimských sochařů. Více o odměně prozrazovat nebudeme. Možná jen fakt, že se jedná o zážitek, který byste v kryptě bývalého kostela pravděpodobně nečekali.
Pokud si naplánujete výlet do Chrudimi na první týden v červenci, můžete navštívit festival amatérského loutkářství – Loutkářská Chrudim. Součástí přehlídky souborů z celé republiky jsou i semináře, workshopy, koncerty nebo jarmark.

O festival je každoročně velký zájem a proto je potřeba vstupenky na jednotlivá představení rezervovat v dostatečném předstihu v divadle Karla Pippicha na telefonním čísle 469 622 298 nebo na Informačním centru města Chrudim.

V případě horkých letních dnů je vám k dispozici letní koupaliště Sportovních areálů města Chrudim. Nejen děti tu potěší několik bazénů s celou řadou vodních atrakcí v čele se skluzavkami, tobogánem a vodním hřibem. Zajímavostí chrudimského koupaliště je také komfort, který skýtá jeho nerezové provedení.

Pro vyznavače aktivní dovolené doporučujeme vzít si sebou do Chrudimi in-line brusle nebo skateboard. V bezprostřední blízkosti koupaliště se nachází volně přístupný skatepark a zimní stadion, jehož plocha se v létě mění v ráj in-line bruslařů. O aktuální otevírací době se informujte na www.sportovistechrudim.cz.

Nebo si můžete půjčit kolo v cyklopůjčovně na vlakovém nádraží a vydat se na příjemnou projížďku po cyklostezce podél Chrudimky do Slatiňan a Rekreačních lesů Podhůra…….

Rekreační lesy Podhůra s rozhlednou Bára, lanovým parkem pro děti i dospělé, lezeckou stěnou, lesní stezkou, Kočičím hrádkem, hřebčínem a dalšími atraktivitami pro vás i vaše děti se nacházejí asi tři kilometry jižně od Chrudimi na okraji CHKO Železné hory – ohraničené výletním městečkem Slatiňany se zámkem a hřebčínem a obcí Rabštejnská Lhota s přírodní památkou Na Skalách.
Jednotlivé zajímavosti jsou umístěny nedaleko od sebe, takže jsou dostupné příjemnou lesní procházkou nebo projížďkou na kole……

Dětský lanový park se skládá z nízkých překážek a lanové dráhy. Určen je dětem od tří do dvanácti let. Překážky jsou ve výšce do jeden a půl metru, takže rodiče mohou kdykoliv pomoci s jejich zdoláváním. Po celou dobu jsou malí návštěvníci jištěni speciálními postroji na lanové parky, které jim jsou v ceně vstupného zapůjčeny. K celkové bezpečnosti přispívá také speciálně proškolený instruktor připravený kdykoliv poradit nebo pomoci.

Děti od 12. let a odrostlejší děti mají možnost si vybrat ze dvou okruhů různé obtížnosti  v lanovém parku pro dospělé.

V bezprostřední blízkosti lanových parků naleznete také rozhlednu Báru s občerstvením a dětským hřištěm. Z rozhledny uvidíte Chrudim, Pardubice s Kunětickou horou a za příznivého počasí také Orlické hory nebo Krkonoše. Na tomto místě začíná také Lesní stezka Podhůra. Při procházce naučnou stezkou se můžete vyzkoušet ze znalosti o lese. U každé zastávky naleznete úkol, jehož správné splnění si můžete ověřit na další zastávce. Lesní stezku si můžete nově projít také v rámci geocachingu. V takovém případě na vás po úspěšném splnění všech úkolů čeká tajemný dominikánský poklad…..

Malé pohádkové království nazvané poeticky Kočičí hrádek dala postavit kněžna Vilemína Auerspergová na přelomu 19. a 20. století. Miniatura zděného hrádku umístěná na křemencové lesní skalce byla určena především zámeckým dětem, které zde trávily svůj volný čas. I v dnešní době působí radost a potěšení hlavně těm nejmenším návštěvníkům, pro něž se stal hrádek vyhledávaným cílem výletů v Rekreačních lesích Podhůra.

Mapu Rekreačních lesů Podhůra s popisem jednotlivých zajímavostí si můžete vyzvednout v Informačním centru v Chrudimi nebo navštivte portál www.podhura.cz.

Informační centrum města Chrudim
Resselovo náměstí 1
537 01 Chrudim
Tel./fax: 469 645 821
Mobil: 733 993 333
E-mail: [email protected]
Skype: navstevnik.cz
www.navstevnik.cz

Interneotvé stránky: http://www.navstevnik.cz/

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA