Do Boskovic za hradem, zámkem a židovskou čtvrtí

Bývalé židovské ghetto v Boskovicích patří k nejzachovalejším a nejpozoruhodnějším židovským oblastem v Čechách. Zámek Boskovice i hrad Boskovice jsou součástmi historického dědictví rodiny Mensdorff-Pouilly, obě kulturní památky jsou veřejnosti přístupné. Vysoko položená zřícenina hradu poskytuje krásné výhledy do okolní krajiny.

Boskovická židovská čtvrť

Nachází se v těsné blízkosti Masarykova náměstí a v současné době tvoří centrum památkové zóny. Významným rodákem byl třeba Hermann Ungar, německy píšící spisovatel židovského původu, nazývaný moravský Kafka. Tato židovská čtvrť zažila nelehké časy, od 18. století bylo ghetto uzavřeno třemi branami od zbytku města, kdy jej zachvátila morová nákaza a také požáry. Původně zde stály tři synagogy, dnes pouze synagoga maior. Dále tu uvidíte židovskou rituální lázeň mikve, což se vám hned tak někde nepoštěstí. Kousek od židovské čtvrti se nachází hřbitov, který je třetím největším židovským hřbitovem v Čechách.  Po setmění připomínají úzké uličky a pouliční lampy Stínadla z Foglarovek. Každý rok zde spolek Unijazz pořádá festival Boskovice – Festival pro židovskou čtvrť, atmosféra čtvrti je nepopsatelná.

Empírová perla Moravy – zámek Boskovice       

Zámek vystavěný v empírovém stylu v letech 1819 až 1826, na místě bývalého dominikánského kláštera, patří k nejpůvabnějším empírovým stavbám v celé České republice. Nechte se unést čistotou slohové architektury již při vstupu do vestibulu s mohutnými toskánskými sloupy a unikátním trojramenným empírovým schodištěm, při prohlídce spatříte rozmanitost zámeckých pokojů a sálů. V přilehlém zámeckém parku naleznete mnoho vzácných a pozoruhodných dřevin.

Zřícenina hradu Boskovice

Hrad je dominantou Boskovic a poskytuje působivý výhled do okolní krajiny, od roku 1964 je zřícenina hradu Boskovice chráněna jako kulturní památka. Není úplně jasné, kým a kdy byl hrad postaven. O vzniku hradu nám něco málo prozradí nálezy keramiky z prostoru hradu, které jsou ze 13. století a tehdy patrně boskovický hrad vzniknul. Druhý vrcholek hradního kopce, tzv. Bašta, vzniká až později a jde o pevnůstku, která zabírá pro hrad velmi nebezpečnou plochu, odkud mohl být obléhán nepřáteli. Hrad byl ve svých dějinách také několikrát dobyt. V držení hradu se vystřídalo asi 6 šlechtických rodin a množství jednotlivých majitelů, v jejichž době docházelo k četným přestavbám i destrukcím. Celá řada přestaveb tedy dala vzniknout nezaměnitelné podobě hradu Boskovice. Oblíbeným exponátem hradu je cisterna se šlapacím kolem, pocházejícím ze 17. století, cisterna je 26 metrů hluboká a zajímavostí je, že voda do ní je přiváděna z druhé cisterny, umístěné před hradem. Torzo hradu poskytuje velké množství stop, na jejichž základě si lze vytvořit představu o tom, jak hrad vypadal, kudy se procházelo, kde stávala kachlová kamna, kde schody, záchody, střílny či brány.

Zdroj a více informací najdete na: wikipedia.org www.zamekboskovice.cz, ww.jizni-morava.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu