Děčínský Sněžník

Kamenná rozhledna postavená v roce 1864 původně měla sloužit pouze ke geografickým účelům, ale místo přímo vybízející k pohledu do kraje nenechalo turisty klidnými. Hrabě Thun ji proto nakonec zpřístupnil i veřejnosti, což byl určitě záslužný krok. Během let se stala natolik populární, že zde bylo zřízeno i restaurační zařízení.

Rozhledna stojí na nejvyšší stolové hoře u nás, v nadmořské výšce 723 metrů. Samotná věž měří 33 metrů a na otevřenou vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů. Z vrcholu je velmi pěkný pohled na Lužické hory a samozřejmě Českosaské Švýcarsko. Osobně kvituji přítomnost tabulí popisujících výhled včetně kilometrické vzdálenosti. Při naší návštěvě byla viditelnost spíše horší, ale i tak byl vidět např. Špičák, Sokolí vrch a Buková hora s nepřehlédnutelným vysílačem.

Děčínský Sněžník je popisován jako místo, kde se díky termickým proudům okolo hory mísí proudy vzduchu až od Severního moře. Můžete se tak výjimečně setkat s označeným Větrné lázně. Faktem zůstává, že nahoře to fouká docela dost.

Dojmy

Pokud se pohybujete v okolí Děčína, pak na vás Sněžník bude koukat snad ze všech stran. Už to je dostatečně silný důvod se zde na chvíli zastavit. Na rozhledně je znát, že si s ní dal architekt práci a pohled si proto zaslouží i samotná stavba. Při stoupání vzhůru byl trochu nepříjemný zatuchlý vzduch, ale jakmile otevřete železné dveře k vyhlídkovému ochozu, tento detail rozhledně rádi odpustíte. Sněžník zároveň slouží jako docela dobrý zdroj k předpovědi počasí. Pokud není z Děčína vidět, bude co nevidět pršet.

Jak se tam dostanete

Děčínský Sněžník je nejlépe přístupný z obce Sněžník, kde na placeném parkovišti necháte auto a podle šipek se vydáte po asfaltové silnici. Zhruba po půl kilometru se vpravo objeví červená turistická značka, která vás zavede až k vrcholu. Pokud vás chůze lesem nebaví resp. máte kočárek či kolo, můžete se držet i zmíněné asfaltky. Nahoru je však vjezd autem bez platného povolení zakázán.

Otevírací doba

  • leden-březen: po-ne 10:00-16:00
  • duben-říjen: po-pá 10:00-17:00, so-ne 9:00-17:00
  • listopad-prosinec: po-ne 10:00-16:00

vstupné 10 Kč

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu