REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Dářko a okolí, přírodou vás oslní

Rybník Velké Dářko je největším rybníkem na Vysočině. Je oblíbeným cílem nejen v létě, kdy se sem můžete zajet vykoupat. Své kouzlo má také po zbytek roku, kdy se můžete pokochat krajinou připomínající severskou tajgu, příroda je zde pozoruhodná. Nedaleký zámek Žďár nad Sázavou má Santiniho jedinečný otisk. V dnešní podobě tu najdete historii skloubenou s moderním pojetím expozice. Navštívíte-li tuto oblast, nebudete litovat.

Rybník Velké Dářko

Velké Dářko je největším rybníkem na Českomoravské vrchovině, má rozlohu 206 hektarů. Z rybníku odtéká řeka Sázava. Voda v rybníce, který se nachází v rašeliništním území, je kyselejší, což zajišťuje dobrou kvalitu vody s omezeným výskytem sinic. Díky místnímu mikroklimatu s větším výskytem větrů je rozlehlá vodní hladina rájem pro milovníky windsurfingu, yachtingu, kitingu a kneeboardu.

NPR Dářko a Naučná stezka Dářská rašeliniště

Národní přírodní rezervace Dářko na západní straně rybníka chrání toto velké rašeliniště. Vyskytuje se zde rosnatka okrouholistá, suchopýr pochvatý a zábělník bahenní. Faunu zastupuje čolek horský, ropucha obecná nebo ještěrka živorodá. Z ornitologického pohledu se zde vyskytují volavky bílé, jespák obecný, volavky popelavé, hohol severní, kormorán velký, hvízdák euroasijský a orel mořský. U rybníka se nachází největší rašeliniště na Českomoravské vrchovině. Naučná stezka kolem rybníka vás provede jedinečným územím dářských rašelinišť. Na 12 informačních panelech a 2 vyhlídkových bodech budete seznámeni s živou a neživou přírodou této části Žďárských vrchů.

REKLAMA

Zámek Žďár nad Sázavou

Založení zámku inicioval otec svaté Zdislavy, Přibyslav z Křižanova. Byl založen ve 13. století, roku 1689 klášter vyhořel. V 18. století na zámku působil opat Vejmluva, který spolupracoval s Janem Blažejem Santinim a společně tak dali zámku i okolí podobu, kterou zde můžeme vídat i v zesoučasnosti. Při procházce areálem, který historicky souvisí se Zelenou horou, památkou UNESCO, můžete objevit množství architektonických skvostů od Jana Blažeje Santiniho. Rozsáhlou nástropní barokní fresku, která nikdy nemusela být restaurována, Baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše a další.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vysocina.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA