REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Čím více cestujete, tím více šetříte za plyn a elektřinu

13. 3. 2021

Balíte kufry a přemýšlíte, co ještě zařídit před odjezdem na vaši vysněnou dovolenou? Než za sebou zavřete dveře a pustíte se naplno do cestování a dobrodružství, zauvažujte také nad tím, jak byste mohli v době své nepřítomnosti ušetřit za energie. Jakmile svůj dům jen na pár dní opustíte, mohou se ceny příjemně snížit. Stačí jen vědět, jak na to. 

Vypojte spotřebiče ze sítě

Při kontrole domu jste možná úspěšně vypojili žehličku nebo vypnuli sporák, vhodné je ale také vypojit ze sítě všechna ostatní zařízení, která nejsou nezbytně nutná k provozu vašeho domu. Řeč je o televizoru, počítači, herních konzolích nebo třeba mikrovlnné troubě. Zatímco jste pryč, tato zařízení odebírají elektrický proud, byť jen minimum, a poté vás výsledná cena energie může zaskočit.

Nastavte termostat na úsporný režim

Termostat je chytrým pomocníkem, který ve vaší domácnosti zajišťuje nejčastěji vytápění, ale také chlazení. Pokud dům aktivně obýváte, cenu za energie nemůžete výrazně snížit. Jakmile se ale vydáte na cesty, stačí udržet teplotu na takové hodnotě, aby například v zimě nezamrzla voda a dům mohl fungovat. Cena plynu nebo elektřiny bude sice stále stejná podle toho, jaký máte ceník plynu, ale váš odběr se tím výrazně sníží.

REKLAMA

Zvažte, jak dlouho budete na cestách

Čím delší dovolenou naplánujete, tím úspornějším se váš domov stane. Pokud odjedete jen na pár dní, nevyplatí se vypojovat ze sítě větší zařízení. Jakmile se ale rozhodnete odjet například na měsíc nebo dokonce déle, uvažujte, jak by vaše výdaje ovlivnilo například vypojení ledničky nebo mrazáku.

Podívejte se na svůj ceník elektřiny, a poté na spotřebu vaší ledničky. Produkty z třídy A a výše mají denní náklady přibližně od dvou do čtyř korun. Jestliže vaše dovolená nebo pracovní cesta potrvá dva měsíce, můžete ušetřit 120 až 240 korun. Taková úspora už stojí za zvážení.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA