REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Chystáte se na hory nebo na stěnu? Pak potřebujete pořádné lezečky!

8. 1. 2016

Zima je pro spousty lidí vítaným společníkem, nicméně vždy tak trochu záleží na sněhové nadílce, a jelikož ji konec roku zatím moc nepřináší, zdá se, že se alespoň na úvod sezóny budou muset někteří nadšenci přesunout do interiéru, aby si užili pohodlné sportovní vyžití v duchu zásady „přeci nebudu mrznout venku, když ani není sníh na sjezdovkách“. Ne každému ale mírnější zima vadí, nadšenci do horolezení, kteří se neradi perou se sněhem a ledem pomocí ostrých cepínů jistě využijí nejednoho teplotního výkyvu na ještě aspoň malou návštěvu svého oblíbeného skalního útvaru, no a jejich kolegům na lezeckých stěnách je většinou jedno, jaké venku panuje počasí. Buď jak buď, obě tyto skupiny určitě ocení kvalitní lezecké boty neboli lezečky. No a na to, jak takové boty vybírat jsme se zeptali odborníků na arboristiku, horolezectví a práci ve výškách z eshopu worksafety.cz.

REKLAMA

Jaké existují lezečky?

Předně je dobré si lezečky rozdělit podle druhů, abychom se v nich mohli následně lépe orientovat. Lezecké boty se dělí podle způsobu upínání boty na chodidlo na zavazovací, na suchý zip či na nazouvací, ostatně potud se od běžné vycházkové obuvi příliš neliší. Rozdíl ale nastává v množství vnitřní výstélky, které je u lezeček výrazně nižší než u běžných bot. Díky tomu sice lezecká bota není tak pohodlná, jako vycházková obuv, ale zase poskytuje noze a prstům více prostoru na hledání všemožných hrbolků, výstupků a puklin ve stěně. Krom systému zavazování se lezečky liší jedna od druhé také tvarem boty nebo chcete li kopyta, a použitými materiály, kdy se nejčastěji volí mezi kůží a syntetikou.

Jak vybírat lezečky

Výběr lezeček probíhá velmi podobně, jako výběr kterékoliv jiné sportovní výbavy, tedy pokud jste pokročilý lezec a máte už zvyklé nohy na přiměřenou zátěž, nebude pro vás problém si vyzkoušet a vybrat ideální lezečky na vaši nohu a způsob lezení. Pokud jste ovšem začátečník a nemáte ještě dost zkušeností, abyste si takovou botu vybrali sami, pak je dobré respektovat několik základních rad:

  • Lezečky vybírejte vždy zavazovací – nejlépe drží tvar i velikost a lze je navíc přizpůsobit aktuálním podmínkám
  • Lezečky pro začátečníka mají být hlavně pohodlné – až si vaše noha zvykne na zátěž při lezení, pořídíte si méně vystlané lezečky, které dají vašemu chodidlu větší volnost
  • Nespoléhejte na zásadu, že lezečka musí tlačit – takto pevné boty využijete až v další fázi tréninku
  • Syntetická kůže lépe drží velikost nežli pravá kůže
  • Čím měkčí bota, tím více je třeba se o ni starat, aby měla dostatečnou životnost
  • Bota by měla být spíše rovná – zahnuté kopyto oceníte, jakmile na něj budou vaše chodidla připravena
  •  Lezečky nikdy neperte – mohli byste zdeformovat celou botu

 

Doporučené modely lezeček

I když se worksafety.cz zaměřuje spíše na profesionální sféru, i tak jsme schopni vybrat z našeho katalogu kvalitní lezečky jak pro zkušené lezce, tak i pro začátečníky. Těm bychom určitě doporučili model Crest LU od firmy Ocún. Tyto boty jsou totiž vhodné, jak pro začátečníky, tak i mírně pokročilé lezce. Velmi pohodlné boty s téměř rovným profilem zaručí dobrou stabilitu a kvalitní ogumování zase dlouhou životnost. Zavazování na tkaničky pak umožní precizní a pohodlné dotažení.

Jakmile se posunete na další úroveň a skutečně budete chtít u lezení i nadále zůstat, pak vám určitě můžeme doporučit univerzální model pro pokročilé, a sice skvělé lezecké boty Ocún Ozone. Vítězný model mnoha testů je ceněn především díky kombinaci asymetrického tvaru a anatomické konstrukce, díky čemuž jsou tyto boty velmi přesné na stupech, prohlubních, ale i lištách nebo při klasickém boulderingu. Velkou výhodou těchto bot je ale zejména systém řízené distribuce vnitřních sil nazvaný 3-Force systém. Jeho princip spočívá ve velmi důmyslné stabilizaci nohy v oblasti vnitřní hrany chodila, přední části boty v oblasti prstních kloubů a speciální stabilizaci palce. Díky tomuto systému jste nejen výrazně přesnější na samotné stěně, ale i vaše noha bude lépe ukotvená v celé botě.

Nevíte si rady? Stavte se u nás

Samozřejmě vždy je výběr jakékoliv sportovní boty poměrně složitou otázkou, a tak je jasné, že je lepší si danou botu vyzkoušet před samotným nákupem. Pokud si vaše lezečky půjdete vyzkoušet na prodejnu worksafety.cz, máte nejen jistotu kvalitního značkového zboží, které vybírají profesionálové v oboru lezení, ale zároveň vám velmi rádi nabídneme servis a radu od našeho zkušeného personálu. S námi zkrátka neuděláte chybu, jelikož si drtivou většinu nabízeného zboží sami zkoušíme a velmi dobře víme, že důležité není jenom vybrat zákazníkovi zboží, ale i nasměrovat ho k dalšímu vývoji v jeho sportu.

Interneotvé stránky: http://www.worksafety.cz/horolezectvi/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA