REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Přírodní sochařská galerie Vojtěcha Kopice

Při pročítání průvodců Českého ráje narazíte spíše na Kopicův statek než přírodní sochařskou galerii, ale přitom právě tyto pískovcové skalní masivy s vytesanými reliéfy patří mezi nejzajímavější místa v oblasti. Stačí na značené odbočce zahnout do údolí a během několika minut se ocitnete mezi skalami, z nichž na vás bude shlížet Horymír v sedle Šemíka, věrozvěsti Cyril a Metoděj, kníže Václav nebo třeba T. G. Masaryk.

Autor soch, Vojtěch Kopic, se veškerou sochařskou techniku učil jako samouk. Práce ve skalách mu pomáhala překonat těžké chvíle obsazení země fašisty, což také ovlivnilo jeho tvorbu. Vytesával významné postavy národních dějin, které symbolizovaly lepší časy. Jeho první plastikou byl kníže Václav, vytvořený v roce 1940. Pak už přibývaly další motivy, mezi nimiž najdete také řadu zvířat.

Při procházení galerie musíte mít oči opravdu široce otevřené a pozorně se dívat, jinak řadu z nich bez povšimnutí přejdete. Sochy jsou v různých výškách i ze stran, často ve špatně přístupném terénu. Faktem zůstává, že právě to je mnohdy zachránilo před vandaly. U mnohých soch se dochovaly i popisky případně verše, jimiž vám Kopic usnadnil pochopení daného díla.

REKLAMA

Přesný počet skalních reliéfů neznám, ale napočítáte jich rozhodně v desítkách. Ať už je to krásný lev střežící vstup do údolí, muflon, holubice či třeba voják, vždy je ztvárněn velice osobitě. Jako nejzajímavější útvar se obecně považují varhany, nicméně se domnívám, že zde najdete ještě povedenější díla. Při procházení galerie je zajímavé sledovat i to, jak se s postupem let sochy zdokonalovaly. Ostatně poslední dílo Vojtěch Kopic dokončil v roce 1978, kdy také zemřel, což je 38 let od vytesání prvního reliéfu. Tolik let zkušeností se musí projevit.

Přístupnost

Cesta skalní galerií je trochu náročnější, pevná obuv je prakticky nutností a rovněž počítejte s tím, že kolo případně kočárek budete muset odložit u Kopicova statku. Samotný prohlídkový okruh není už nijak zvlášť značen, stačí se však držet stezky. Zkuste se také více dívat na skály a méně pod nohy, jako autor, který jít sám, byl by o řadu reliéfů ochuzen. Galerie je celoročně volně přístupná.

Jak se tam dostanete

Autem se přibližte co nejvíce k Valdštejnu, což znamená do Turnova a na jeho okrajovou část Mašov, případně můžete vyrazit rovnou z centra. Držte se červené turistické značky, která vás zhruba po dvou kilometrech zavede k zmíněnému hradu. Odtud budete pokračovat po modré na Kopicův statek. Tam už uvidíte odbočku.

GPS souřadnice ukazuje na zhruba polovinu prohlídkového okruhu, takže ji berte spíš jako orientační údaj.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA