REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Máchovo jezero

Jedna z nejznámějších vodních ploch u nás bývá často označována jako české moře. Pravověrní příznivci zahraničních letovisek sice nad tímto názvem tiše ohrnou nos, ale porovnáte-li Máchovo jezero s průměrným českým rybníkem, má k tomu moři přeci jenom blíž. Na břehu najdete jemný, bílý písek a voda zde bývá také relativně čistá. Zvláště v posledních letech, kdy správce jezera vymýtil pomocí neškodného postřiku hlinité soli nebezpečné sinice.

Jednoznačnou dominantou okolí je kopec Bezděz (603 m.n.m) se stejnojmenným hradem na svém vrcholku. Až se zakoukáte napříč vodní hladinou, bude to nejspíš on, který vás naláká k pohledu do mapy a naplánování programu na další den. Dokud jste však v blízkosti jezera, nudit se rozhodně nebudete. Z lokality se stalo lákadlo turistů, a tak na vás doslova z každého rohu mává nějaká atrakce. Patrně nejzajímavější je půjčovna lodiček a šlapadel, majetnější z vás si mohou dokonce pronajmout motorový člun. Máte-li dostatek času, pak můžete vyrazit i na některý z parníků. Na výběr jsou okružní plavby po jezeře a pravidelné lodní přepravy mezi Doksy, Starými splavy a Borným.

Zpestření pobytu zcela určitě přinese tobogán a několik klouzaček. Až budete mít dost vodních radovánek, můžete si například zahrát minigolf, plážový volejbal či fotbal. Zkrátka na výběr máte celou řadu aktivit. Jediným černým puntíkem této oblasti tak zůstává cenová politika, kdy zejména stánky s občerstvením počítají marži nikoliv v procentech, ale násobcích. Rekordem byla láhev koly za více než 200 Kč. Za potravou se tedy vyplatí vyrazit do blízkých Doks.

REKLAMA

Jezero je za slunných letních měsíců opravdu velmi vyhledávané, a tak musíte počítat s tím, že zdejší čtyři pláže jsou opravdu zaplněné. Mladí lidé jistě ocení snadnost navázání nových vztahů, neboť s trochou nadsázky se stačí převalit a rázem budete na ručníku někoho jiného.

Přístup k jezeru je zpoplatněn. Jakmile zaparkujete, ať už v Doksech, Starých Splavech, případně přímo u jezera samotného, vyrazíte pěšky po břehu směrem k plážím, zanedlouho narazíte na pokladnu. Museli byste přijít opravdu brzo, abyste v budce nikoho nenašli.

Jezero? Nikoliv, Velký rybník

Přestože se název Máchovo jezero vžil, najdete ho na většině map i v turistických průvodcích, tak tento název nebyl oficiálně vyhlášen. Od dob Karla Hynka Máchy se jmenuje Velký Dokeský rybník.

Historie

V místech dnešního jezera bývalo rašeliniště, které vzniklo z velkého jezera, jež zbylo po druhohorním moři. V roce 1366 však nechal Karel IV zahradit průrvu s potokem a dal tak vzniknout vodní ploše téměř ve stejné podobě, jak ji známe dnes. Původní rozloha totiž čítala 350 ha, dnes se jezero rozprostírá pouze na 278 ha. Za zmínku stojí dva ostrůvky – Myší a Kachní, které jsou ornitologickými rezervacemi.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA