REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Říp

Důležitý orientační bod v rovinaté krajině, významná hora našich dějin i místo pro otestování naší kondice jsou jen jedny z mála přívlastků Řípu. Již z dáli velmi dobře viditelná čedičová kupa je v našich myslích nejvíce spjata s praotcem Čechem, který poté, co vystoupal na vrchol, pravil onu památnou větu o zemi zaslíbené. Nicméně když dnes pohlížíte na hustě zalesněnou horu, jen těžko si dokážete představit nějaký zajímavější rozhled po kraji, natož nutkání vyřknout nějaké to proroctví. Z vrcholku totiž nic vidět není.

Hlavním cílem cesty na Říp, není-li jím cesta samá, tedy může být zdejší románská rotunda sv. Jiří, kterou v roce 1126 nechal na místě původního dřevěného kostela postavit kníže Soběslav I. Na věži se nacházejí dvě původní sdružená románská okna. Portál a velká půlkruhová okna byla vytvořena později, při velkých úpravách kolem roku 1870. Z té doby také pochází socha sv. Jiří s drakem od B. Seelinga, která je uvnitř rotundy. Současná podoba stavby pak pochází z let 1966-1974, kdy byla opravena a oknům se vrátilo původní rozmístění i tvar.

Ostatně konec 19. století, kdy byl Říp ve vlastnictví Mořice Lobkowitze, byl pro horu plný změn. Kromě zmíněných úprav rotundy byl v roce 1879 také zalesněn do té doby holý Říp a stal se tak útočištěm mnohé zvěře. Na druhou stranu to výrazně omezilo výhled, a tak do kraje můžete pohlédnout jen z několika málo míst na úbočí hory. Vzhledem ke skutečnosti, že se Říp roku 1963 stal kulturní památkou, tak vybudování rozhledny nepřipadá do úvahy, což je z mého pohledu škoda. Vrchol kromě rotundy a stánku s občerstvením totiž příliš zajímavostí nenabízí.

REKLAMA

Jak se tam dostanete

Nejsnazší je to autem do obce Krabčice, odkud vás už ukazatele zavedou do Rovného, jednoho z výchozích míst výstupu. Pokud nechcete platit 25 Kč za parkoviště v bezprostřední blízkosti Řípu, nechte ho dole v Rovném. Cesta je však o cca kilometr delší.

Otevírací doba rotundy

  • duben: st – ne 9:00 – 16:00
  • květen – září: út-ne 9:00 – 1800
  • říjen: st – ne 9:00 – 16:00

vstupné: 20 Kč / 10 Kč

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA