REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Město Úštěk s Ptačími domky

Prakticky přesně uprostřed mezi Litoměřicemi a Českou Lípou, na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí, leží město, kde na vás dýchne historie. Patří mezi nejmenší městské památkové rezervace u nás, což si vysloužilo mimo jiné svým historickým půdorysem. Najdete zde pěknou ukázku toho, jak se dá vypořádat s náročným terénem. Prakticky celé město muselo být včleněno do pískovcového ostrohu. Na kraji vás tak uvítá řada domků, o nichž byste prohlásili, že jsou součástí malé vesnice. Jakmile kolem nich projedete a obloukem zamíříte na náměstí, rozprostírající se na nejvyšší části, konečně spatříte Úštěk jako takový.

Poklidné, vydlážděné náměstí dokáže zaujmout několika zajímavě zdobenými domky a opraveným kostelem sv. Petra a Pavla. O notný kus dál potkáte pěkně opravenou synagogu, z níž celkový dojem dokonale pokazí okolní oprýskaná zástavba. Odtud už je to pár metrů k architektonické zajímavosti zvané Ptačí domky.

Pokud se na Ptačí domky budete dívat zepředu, nepřijde vám na nich nic zvláštního. Pár obyčejných, nižších domů v průměrném stavu. Když je však obejdete, abyste se dostali zespodu, rozprostře se pohled na dřevěné přístavky připomínající ptačí hnízda. Zadní strany domků mají navíc několik pater, což je zdejší zvláštností. Pro pořádek dodejme, že stavby pocházejí z první poloviny 19. století.

REKLAMA

Kdy navštívit

Můžete sem prakticky kdykoliv, nicméně nejzajímavější je to během turistické sezóny. Koná se zde řada výstav a zejména jarmarky pořádané v historickém duchu. S takovou kulisou pochopíte filmaře, kteří si Úštěk vybrali pro natáčí několika scén z filmu Kolja nebo muzikálu Rebelové. Okolní krajina navíc přímo láká k turistice.

Interneotvé stránky: http://www.mesto-ustek.cz/

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA