REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Kratochvílova rozhledna

Kousek nad centrem Roudnice nad Labem, v Žižkových sadech, najdete velmi pěknou prvorepublikovou rozhlednu. Z pohledu nadmořské výšky 230 metrů se může jevit jako celkem bezvýznamná, opak je však pravdou. Stačí vystoupat necelých 50 schodů na vyhlídkovou plošinu a pohled na panorama Českého středohoří vás utvrdí o významu místa.

Nebýt vandalů, pak byste se na ochozu dočetli více informací o samotném výhledu, který je až překvapivě dobrý. V současnosti si však musíte vystačit s vlastní mapou. Pomineme-li výhled na Roudnici, pak na severu je možné spatřit Varhošť a Bukovou horu s televizním vysílačem. Západním směrem by měla být za dobrého počasí vidět Milešovka. Zpoza stromů pak místy vykukuje Říp.

Historie

Kratochvílovu rozhlednu postavila v roce 1934 Rolnická záložna podřipská k 60ti letům své existence. Jméno pak stavba získala podle prvního předsedy této instituce, Václava Kratochvíla, který má na rozhledně svojí pamětní desku. Samotnou konstrukci pak navrhl pražský architekt ing. Dr. Štěpánek. Jeho vzdušná betonová konstrukce s kruhovým půdorysem a osmi vnější sloupy, mezi nimiž se vine schodiště, si dodnes zachovala svůj půvab.

REKLAMA

Jak se tam dostanete

Přestože je rozhledna poměrně dobře dostupná, tak kvůli nedostatečnému značení může být její nalezení trochu složitější. Existují dvě možnosti. Nejsnazší je z roudnického Karlova náměstí zamířit nahoru po Řipské, pak Riegrovou a pár metrů za policejní stanicí odbočit vlevo. Pak už stačí vyjít pár schodů, přejít trať a jste u rozhledny.

Principiálně se k rozhledně dá dostat i z druhé strany, od Kratochvílovi ulice. Ale vzhledem k tomu, že zde chybí aspoň trochu rozumná cesta a musíte se šikovně proplést zástavbou, doporučuji jít od náměstí.

Otevírací doba

Rozhledna je volně přístupná.

Panorama

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA