Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Česká Lípa vám odkryje svou dávnou historii » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Česká Lípa vám odkryje svou dávnou historii

Dějiny města Česká Lípa jsou jisto jistě úzce spjaty s vodním hradem. V současnosti je hrad Lipý oblíbeným místem pro pořádání různorodých kulturních akcí. V České Lípě můžete spatřit mnoho zajímavého, třeba sbírku vycpaných exotických zvířat, kuriozity, mince, medaile a obrazy, to vše si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu a galerii v areálu bývalého augustiniánského kláštera.

Vodní hrad Lipý

Původní vodní hrad Lipý byl postaven ve 13. století. Nejvýznamnějším majitelem hradu byl Jindřich z Lipé. Až do 17. století na hradě sídlili Berkové z Dubé. Ti jej v 16. století přestavěli na renesanční zámek s dvoupatrovým palácem. Po bitvě na Bílé hoře hrad přestal být sídlem šlechty a postupem času začal chátrat. Z původní stavby se dochovaly části hradního zdiva, gotické sklepy a dvě brány.

Při návštěvě hradu vás čeká prohlídková trasa zahrnující nádvoří a návštěva jedinečných hradních sklepení, kde je pro vás připravena ukázka archeologických nálezů. Také vám ukáží branskou věž, jedinou dochovanou stavbu hradu Lipý. Je zde také expozice, která nastiňuje život na hradě Lipý v 19. a 20. století.

REKLAMA

Augustiniánský klášter Česká Lípa

Klášter řádu svatého Augustina, tzv. obutých augustiniánů, byl založen v 17. století Albrechtem z Valdštejna. Ke klášteru přiléhá čtyřkřídlý ambit s nárožními kaplemi. Uprostřed ambitu bylo roku 1698 vytvořeno poutní místo stavbou kaple Loreta, která patří ke 48 českým loretám, napodobeninám Svaté chýše nazaretské. Součástí kláštera je také klášterní kostel, který byl v roce 1661 poškozen požárem, rozsah škod byl tehdy veliký. Zanedlouho poté začala výstavba nového kostela. V budově kláštera má dnes sídlo Vlastivědné muzeum a galerie, v kostele se konají bohoslužby a koncerty.

Zámek Zahrádky

Zámku byl dříve nazýván Nový Vítkovec. První písemné zmínky pochází z roku 1556. Zámek postavil Jan z Vartenberka. Zámek pak postupem času měnil majitele v rámci příslušníků rodu Vartenberků. Jan Jiří z Vartenberka byl posledním vlastníkem z rodu. Zámek koupil roku 1623 Albrecht z Valdštejna. Bylo to v době, kdy bylo v zámku velmi cenné vnitřní zařízení, byla zde vybavená knihovna a galerie. V zámeckém parku se vyskytovalo spousta vzácných dřevin. Zámek v roce 2003 vyhořel, od té doby se čeká na připravovanou rekonstrukci, kterou uskuteční současný vlastník, Univerzita Karlova. Okolo zámku naleznete rozlehlý anglický park. Součástí zámeckého parku je navazující údolí Pekla, dnes Národní přírodní památka a 300 let stará Valdštejnská lipová alej.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA