REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

1. 8. 2014

Centrum Buhuslava Martinů naleznete v Poličce na rohu Tylovy a Šaffovy ulice v objektu Městského muzea, v těsném sousedství Palackého náměstí. Nachází se v historické budově někdejší měšťanské školy, již Bohuslav Martinů navštěvoval jako chlapec. Pojďte se s námi bavit. Čekají na vás nové moderně pojaté expozice. Můžete si zkusit založit a vybudovat město, dobově se odívat, poznávat historii, zařadit se mezi poličské ostrostřelce, smlouvat na tržišti a nasát atmosféru života minulého století v tvorbě Bohuslava Martinů.

Vstupte s námi do světa křehké a barevné krásy v expozici Horáckého skla.

Vyzkoušejte si znalosti historie nebo umění zpěvu v lavicích školní třídy, kde se malý Bohuslav učil. Čeká na Vás řada her a možností pro pobavení i vyzkoušení sebe sama.

Expozice

Historie města Poličky a okolí
Sklářství na Horácku
Historická třída Bohuslava Martinů
Barevný svět Bohuslava Martinů
Audiovizuální sál s filmy věnovanými Bohuslavu Martinů.
Výstavní sál určený pro konání výstav, koncertů, besed.

Expozice historie města

Seznamuje poutavým způsobem s historií královského věnného města Poličky od doby jejího založení českým králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265 až do současnosti. Můžete si zde vyzkoušet celou řadu činností, např. postavit ze stavebnice město v jeho středověké podobě, obléci si část zbroje, vzít do ruky meč nebo nasadit klobouk. Na chvíli se ocitnete v roli ostrostřelce na střelnici či účastníka městského trhu, na němž získáte přehled o dobových platidlech a zboží. Prožitek z návštěvy podtrhne využití audiovizuální techniky, jež významně rozšíří a umocní celkový dojem.

REKLAMA

Expozice sklářství na Horácku
Zavede Vás do světa křehké krásy Horáckého skla. Polička leží v oblasti se staletou tradicí sklářské produkce a poličskému muzeu se podařilo postupně shromáždit jednu z nejrozsáhlejších sbírek skla z této oblasti v České republice. Uvidíte zde produkci většiny horáckých sklářských hutí od nejstarších až po poslední, škrdlovickou, která ukončila svou činnost v roce 2008. Vystavené exponáty Vás jistě přesvědčí o kvalitě a kráse tohoto skla, jež se ve své době vyváželo do padesáti zemí světa včetně dalekých trhů Blízkého Východu a Ameriky. Kromě samotných exponátů je k vidění též sklářské nářadí a suroviny potřebné pro výrobu skla.

Historická třída Bohuslava Martinů
Školní třída z přelomu 19. a 20. století, kdy do školy začal docházet malý Bohuslav, je vybavena dobovým nábytkem, řadou interaktivních a hravých pomůcek pro výuku hudební výchovy a dějepisu. Atmosféru tehdejších časů umocňuje i stylová výmalba.

Expozice barevný svět Bohuslava Martinů
Blíže se seznámíte s výjimečnou osobností Bohuslava Martinů prostřednictvím vizuálně atraktivního obrazového materiálu, originálních osobních předmětů a dokumentů rodiny Martinů. Některé z nich jsou veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé. Nechte se vtáhnout do vyprávění poutavého příběhu o fascinujících životních osudech poličského rodáka, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století, který proslavil českou hudbu po celém světě. Příjemná atmosféra sousedního audiovizuálního sálu, pohodlné sezení a špičková audio-video technika umocní vaše dojmy při shlédnutí filmu o životě Bohuslava Martinů a při poslechu jeho skladeb. Sál je k dispozici také pro pořádání besed, konferencí a komorních koncertů.

Polička
Polička je vstupní branou do Žďárských vrchů, jedné z nejkrásnějších oblastí Českomoravské vrchoviny. Mezi pozoruhodnostmi města vyniká prstenec kamenných hradeb ze 14. století s dodnes zachovanými 19 věžemi. Barokní radnice, Mariánský sloup, socha sv.

Jana Nepomuckého a kašny se sochami sv. Jiří a sv. Michaela jsou zapsány na Seznam národních kulturních památek. Jednou z největších dominant města je novogotický kostel sv. Jakuba,v jehož věži se v roce 1890 narodil později světově proslulý hudební skladatel Bohuslav Martinů.

Vstup do Centra Bohuslava Martinů v Poličce a na krátkodobé výstavy

září-duben: úterý – neděle 9.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod.
květen-srpen: úterý – neděle 9.00 – 12.00, 12.30 – 17.00 hod.

Galerie v radnici – sbírky starého a moderního umění
listopad – duben: zavřeno
květen a září: úterý – neděle 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 hod.
červen – srpen: úterý – neděle 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00 hod.
září-říjen: úterý – neděle 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 hod.

Kontakt:
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Městské muzeum a galerie Polička
Tylova 114, Polička 572 01
tel.: +420 461 723 855
www.cbmpolicka.cz
[email protected]
Průvodci: Centrum Bohuslava Martinů, Rodná světnička Bohuslava Martinů, Gotické opevnění města
tel.: +420 461 723 855
Galerie v radnici – sbírky starého a moderního umění
tel.: +420 461 722 214

Čas jít do kina Cinestar

Interneotvé stránky: http://www.cbmpolicka.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA