REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech

Nalézá se zde největší podzemní jezero u nás. Jeskyně byly pro svou jedinečnost vyhlášeny Národní přírodní památkou. Krkavčí skála je vyhlídkovým místem, který vám poskytne překrásný pohled do romantického jizerského kaňonu.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Labyrint chodeb se může pochlubit svými krápníky a charakteristickými křemennými lavicemi, římsami a lištami. Vystupují ze všech stran ze stěn a stropů a probouzejí naši představivost. Naleznete zde útvary s názvem Anděl, Hřebínek, Panenka, Anděl, Tři králové či Betlém. Stalagmity, stalaktity a stalagnáty hrají všemi barvami, mají nejrůznější tvary, však se také vytvářely statisíce let a jen čekaly na své objevení, aby se mohly pochlubit svou krásou. Největším lákadlem Bozkovských jeskyní jsou určitě krásná jezírka a jezera, která z části zatopují podzemí jeskyní. Jejich průzračně čistá voda přímo láká k vykoupání. To ovšem vzhledem k přísným zákonům na ochranu přírody není možné. Jeskyně vznikaly stovky tisíc let postupným rozpouštěním vápenitého dolomitu slabě kyselou vodou. V průběhu času čelily různým přírodním vlivům. Zformovány byly také tektonickými pohyby a zemětřeseními. Z důvodů velké návštěvnosti v letních měsících je doporučeno si rezervaci termínu zajistit dopředu telefonicky.

Krkavčí skála

Krkavčí skála je vysunutý skalní blok na jednom z břehů Jizery, tyčí se přibližně 100 metrů nad její hladinou. Přístup ke Krkavčí skále byl v minulosti docela obtížný, proto počátkem minulého století navrhl semilský Okrašlovací spolek lepší zpřístupnění Krkavčí skály. Toto populární vyhlídkové místo bylo zpřístupněno a zabezpečeno kovovým zábradlím. Byla zde také vyznačena přístupová cesta a pořízeny orientační tabule. Prudké svahy jsou pokryty, kromě kulturních smrčin, zbytky polopřirozených podhorských lesů s bukem, klenem a jedlí. V této přírodní rezervaci najdete i vzácnější druhy rostlin a živočichů chráněné zákonem.

REKLAMA

Rozhledna u Borovice

Rozhledna uprostřed pole byla postavena v roce 2009 nedaleko města Vysoké nad Jizerou. Z modřínového ochozu, který je v 18 metrech, se vám naskytne nádherný výhled na Ještěd, Jizeru, Bezděz, Štěpánku, Žalý, Kozí Hřbety, Benecko, spatřit můžete obrysy Orlických hor, Tábor a Kozákov. Stavba má kamennou základnu a vnitřní cihlovou vyzdívku. Vnitřek rozhledny je celý ze dřeva. Na rozhlednu se dostanete v otevírací době nebo si návštěvu mimo otevírací dobu můžete domluvit po telefonické dohodě.

Zdroj a více informací naleznete na: www.caves.cz, www.cesky-raj.info, www.region-krkonose.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA