REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Botanická zahrada v Troji se opět promění v malé Japonsko

29. 5. 2023

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje další ročník přehlídky nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů. Festival bonsají a japonské kultury se uskuteční od 16. do 25. června. Během výstavy se představí téměř 100 tvarovaných stromků, návštěvníci budou moci obdivovat bonsaje z vlastních sbírek botanické zahrady, ale i od pěstitelů ze Slovenska, Německa, Polska a Litvy.

Přehlídka včetně mezinárodního trienále, které se v České republice koná jednou za tři roky, je organizována ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací. V průběhu festivalu asijského umění mohou návštěvníci přihlížet tvarování stromů, chybět nebude tradiční čajový obřad ani speciality japonské kuchyně. V rámci výstavy se opět představí i významné bonsajové osobnosti. Mimořádným hostem bude mexický pěstitel a demonstrátor Enrique Castaño. Zájemci si mohou bonsaje a další rostliny na místě zakoupit. Výstava bude v letošním roce opět soutěžní, kromě odborné poroty budou moci tu nejlepší bonsaj vybrat i sami návštěvníci.

Botanická zahrada Praha připravuje v pořadí již osmáctý ročník výstavy bonsají. „V letošním roce bude přehlídka bonsají mimořádná a s širokým mezinárodním zastoupením. V rámci výstavy se představí téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska, Německa, Polska, ale i Litvy. Nebudou chybět ani cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Naše zahrada v letošním roce bude také poprvé hostit trienále, které se v ČR koná jednou za tři roky. Velmi mě těší, že záštitu nad letošním ročníkem opět převzal japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki, který se spolu se svou chotí zúčastní slavnostního zahájení. Návštěvníkům během dvou týdnů představíme i japonskou kulturu a umění,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

REKLAMA

Japonská kultura v Troji

Akce opět nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Připravené jsou komentované prohlídky japonských mečů a ukázky bojových umění. Malí i velcí se mohou zúčastnit workshopů a vyzkoušet si například malování na textil a keramiku nebo malování tradičních japonských panenek kokeshi či skládání origami. Nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo originální tanec gejš. Na své si přijdou i milovníci japonské kuchyně, ochutnají sushi, tradiční čaj matcha či zmrzlinu s netradičními příchutěmi. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit.

Jaro v botanické zahradě

Trojská zahrada je v tuto dobu plná barevných květů. Právě v Japonské zahradě nyní kvetou rododenrony a azalky a zbarvují se listy japonských javorů. V Ornamentální zahradě rozkvétají trvalkové záhony a ještě se tu objevují poslední jarní cibuloviny. V plné kráse se nyní návštěníkům představuje Pivoňková louka, expozice v horní části zahrady u vstupu od sídliště Bohnice, zbarvuje se už i expozice kosatců. Skleník Fata Morgana láká až do 21. května na výstavu Motýli, kouzlo proměny. O víkendu 26.–28. května si na své přijdou milovníci pelargonií, v botanické zahradě se totiž uskuteční tradiční Muškátová burza.

Botanická zahrada je otevřena každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je vždy v pondělí uzavřený. Základní vstupné činí 180 Kč, on-line lze vstupné pořídit za zvýhodněnou cenu 150 Kč. Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkách https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA