REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Bolevecké rybníky a zříceninu letohrádku naleznete poblíž Plzně

Bolevecké rybníky jsou jedním z nejpopulárnějších míst k relaxování a trávení volného času, jak aktivně, tak pasivně. V letních měsících rybníky vybízejí ke koupání, v těch zimních zase k bruslení. Určitě se vydejte některé z nich navštívit, ten největší s názvem Bolevák vám poskytne spousty možností k zábavě.

Bolevecké rybníky

Z technického i krajinářského pohledu jde o unikátní pozdně gotické dílo. Okolí je ideální na procházku s rodinou, projížďku na kole, cesty jsou udržované a vhodné i pro kočárek. Boleveckou rybniční soustavu vytváří desítka rybníků: Velký a Malý Bolevecký rybník, Třemošenský, Šídlovský, Kamenný, Košinář, Rozkopaný, Vydymáček, Senecký a Nováček. Dost z nich vzniklo již v 15. století, jsou k nalezení kousek za městem a dostanete se k nim i městskou hromadnou dopravou. Bolevecké rybníky jsou protnuty sítí turistických tras, cyklostezek, i neznačených cest. Vyskytují se zde i stezky ideální pro inline bruslení. Na příjemnou procházku se můžete vydat kolem arboreta Sofronka, Šídlováku, Boleváku nebo Kameňáku. Náročnější trasu najdete u Kolomazné pece, vede až na rozhlednu Krkavec.

Velký Bolevecký rybník

Bolevák je využíván především k rekreaci, ale také se zde provozují všemožné vodní sporty. Nachází se na severním okraji města Plzně. Jedná se o největší rybník Bolevecké soustavy rybníčků. Dno rybníku je písčité a pozvolna klesající, ideální pro malé děti, a nepříliš zdatné plavce. Písčité břehy, pláže a okolní les vás uchvátí a toto místo si zamilujete. Na jednom z břehů se nachází Jachetní klub Plzeň, který má velkou tradici, na rybníku se často pořádají závody.

REKLAMA

Letohrádek Kamýk u Oseku

Kamýk je zříceninou letohrádku u Oseku. Postaven byl pravděpodobně na začátku 18. století jako součást krajinářského parku oseckého zámku. Podle rozboru stavebních detailů se předpokládá, že budova vznikla zřejmě v letech 1720 až 1740. Není zcela jasné, kdo byl stavitelem objektu, ale uvádí se, i když s velkým otazníkem, že to jsou nejspíše Nosticové, kterým osecký zámek patřil. Pravděpodobným architektem byl plzeňský Jakub Auguston. Roku 1698 zámek získal Ferdinand Leopold Nostic, ten pak panství předal synovi Václavovi. Syn se však velmi zadlužil a byl nucen statek prodat Šternberkům. Roku 1774 panství koupila dvorská komora, letohrádek byl ale nevyužívaný, a tak začal chátrat. Letohrádek je i s pozůstatky parku a židovským hřbitovem nyní chráněn jako kulturní památka ČR.

Zdroj a více informací naleznete na: www.visitplzen.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA