REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Bolatice

Starobylá slezská obec Bolatice leží v jižní části Hlučínské pahorkatiny necelých 6 km na severovýchod od města Kravař ve Slezsku, nedaleko hranic s Polskem. Obec obklopují ze všech stran výšiny s nadmořskou výškou od 271 m do 304 m.

Rozlehlým úrodným polím vytváří na severovýchodě zelenou korunu veliký Chuchelenský les, převážně smrkový a borový a les Bažantnice. Obec sama leží v nadmořské výšce asi 260 m na ploše 132 ha. Nejnižší místo v obci je na jihu u bývalé pískovny u soutoku Černého potoka a potoka Opusty – 240 m nad mořem.

V obci se nachází obecní úřad, knihovna, nákupní středisko Jednoty, pošta, Česká spořitelna, zámek, kostel, komplex budov základní a mateřské školy, dvě hasičské zbrojnice, 4 kaple, koupaliště, sauna, solárium, kulturní dům, kino, pekárna, restaurace a hospody a další služby.

REKLAMA

Zajímavosti v Bolaticích

Zámek – barokní zámek byl postaven v letech 1724-1748 s ranně barokním kamenným portálem. V současné době je zámek po celkové rekonstrukci a stal se sídlem obecního úřadu.

Kostel sv. Stanislava – roku 1682 navštívil Bolatice polský král Jan Sobieský s vojskem, když táhl na pomoc Vídni obležené Turky. Kostel postavený v Bolaticích roku 1703 byl zasvěcen sv. Stanislavu, polskému patronovi, právě na paměť této události. V roce 1992 byla znovu opravena a natřena fasáda kostela a v letech 1999 – 2001 prošly generální opravou obě věže i střecha kostela. Od roku 2003 má kostel nově provedenou úpravu liturgického prostoru a také nový oltář.

Skanzen Bolatice – skanzen lidových tradic a řemesel v Bolaticích byl vybudován v roce 2002. Nachází se v blízkosti kostela, v jednom z mála dosud zachovalých příkladů tradičního vesnického stavení v 19. a na počátku 20. století.Na výstavbě se podíleli ve velké míře občané Bolatic, kteří také věnovali většinu exponátů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout obytné části domu (jizbu, kuchyň, místnost služky), prádelnu, stáj pro koně, chlév pro krávy, srubek (špýchar), aj. V dalších dvou místnostech, kůlně a stodole se mohou seznámit s řemeslnými nástroji, zemědělskými stroji a nářadím, používaným v domácnosti a při práci na statku. V areálu skanzenu se kromě prohlídek konají také kulturně společenské akce tradičního lidového charakteru.

Kaple sv. Mikuláše – kaple prošla v roce 2005 celkovou rekonstrukcí a byla nově vysvěcena.

Sport a relaxace v Bolaticích

Koupaliště Bolatice – sportovně-rekreační areál jehož součástí je: veliký bazén 30×25 m, bazén pro neplavce 15×25 m, dětské brouzdaliště 5×10 m, noční koupání, v provozu rychlá občerstvení, beach volejbal, volejbal, nohejbal, ruské kuželky, kriket, petanque, stolní tenis, badminton, soft tenis, půjčovna kol. Dále je součástí koupaliště i sauna, Fitnescentrum, restaurace a bankéřka.

Hřiště FK – sportovně-rekreační areál, nachází se zde dvě fotbalová hřiště, antukové hřiště na volejbal a tenis, asfaltová plocha na basketbal a restaurace.

Hřiště ZŠ – v areálu základní školy je k dispozici travnaté hřiště na minikopanou a antukové hřiště. Součástí areálu je i tělocvična.

Sportovní areál Ruždina – Maracana – k dispozici je hřiště na minikopanou a hřiště na plážový volejbal.

Sportovně-rekreační areál v Borové – areál je tvořen asfaltovou plochou na tenis, basketbal a jiné sporty a také fotbalovým hřištěm.

Pravidelné kulturní akce v Bolaticích

Obecní ples (únor), Rozloučení s masopustem (únor), Vítání jara (březen), Stavění máje (květen), Kácení máje (květen), Sportovní slavnost (červenec), Myslivecká slavnost (červenec), Hasičská slavnost (červenec), Country festival (srpen), Bolatické dožínky (srpen), Štrasenfest na Borové (srpen), Výstava zahrádkářů a kutilů (září), Výstava podnikatelů a řemeslníků (září), Den strašidel (říjen), Koledy ve skanzenu (prosinec)

Obec je členem Mikroregionu Hlučínsko.

www.bolatice.cz

Interneotvé stránky: http://www.bolatice.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA